Answer:
Why would a company make plastic soccer balls???????
Step-by-step explanation:
Answer:
30 2/3
Step-by-step explanation:
First multiply the two exponents
Second solve 2^6
Third multiply 64 times 5 = 320
Then multiply 16 times 3
Then add sums together 368
Lastly multiply 4 times 3 then divide 368 by 12
I hope this helps :)
The solution for this problem would be:
Given that there is 99.999%.
Let denote n as the network servers and p as the reliability of each server.
So the probability that the network uptime = 1 - (1 - p)^n
Therefore, (1-p) ^n = 0.00001
a. x= log(1-.99999)÷log(1-.97)= 3.2833 is the answer
1-(1-.97)^3= 0.99999 + 0.0001 = 1
b. x = log(1-.99999)÷log(1-.88) = 5.43 is the answer
1-(1-.88)^3= 0.99 + 0.0001 = approx 1
Answer:
a) distance halfway = 16.49 [m], displacement halfway = 10.5 [m]
b) distrance traveled increases when the child completes one circuit of the track.
Step-by-step explanation:
a) Distance is a scalar quantity that tells you how much space a body has covered when moving. Displacement is a vector quantity that tells you how far from its initial position and object is after moving.
In this case, the child goes around the track only halfway from point 1 to point 2. We know the circunference or perimeter of a circle to be 2*PI*radius. We also know the child only when halfway, so we need to divide the perimeter by 2, thus we get distance = PI*radius
- distance halfway = (PI)*(5.25) = 16.49 [m]
And now that we know the definition of displacement, we can easily see that the child went from point 1 to point 2 which is located at a distance of 1 diameter from point 1:
- displacement halfway = D = 2*radius = 2(5.25) = 10.5 [m]
b)What happens to the distance when the child completes one circuit? The distance will increase beause he is now completing the circuit so he is covering more ground in his movement:
- distance circuit = 2*(PI)*radius = 2(PI)(5.25) = 32.99 [m]
32.99 is more than 16.49 so we are certain that the distance increases.