Every month your balance includes the original amount (100%) and the added the monthly interest (1.42%) so each month the balance will be 101.42% of pior month's balance move the decimal point two points two places to the left to make that into a decimal
So the answer is 101.42
77 million to 200.2 millionFrom 77 million it becomes 200.2 million.It is very noticeable that it increased we only need to identify the number that has increased.=> 200.2 - 77 million = 123.2 millionNow, let's find the increase rate:=> 123.2 million / 200.2 million = 0.62Now let's convert this to percentage=> 0.62 * 100% = 62%<span>
</span>
Correlation coefficient (r) = [nΣxy - (Σx)(Σy)] / [sqrt(nΣx^2 - (Σx)^2)sqrt(nΣy^2 - (Σy)^2)]
Σx = 21 => (Σx)^2 = 21^2 = 441
Σy = 671 => (Σy)^2 = 671^2 = 450,241
Σx^2 = 1 + 4 + 9 + 16 + 25 + 36 = 91
Σy^2 = 98^2 + 101^2 + 109^2 + 117^2 + 119^2 + 127^2 = 75,665
Σxy = 1(98) + 2(101) + 3(109) + 4(117) + 5(119) + 6(127) = 2,452
r = [6(2,452) - 21(671)] / [sqrt(6(91) - 441)sqrt(6(75,665) - 450,241)] = 621/sqrt(105)sqrt(3749) = 0.99
option b is the correct answer.
Answer:
P(6) = 0.6217
Step-by-step explanation:
To find P(6), which is the probability of getting a 6 or less, we will need to first calculate two things: the mean of the sample (also known as the "expected value") and the standard deviation of the sample.
Mean = np
Here, "n" is the sample size and "p" is the probability of the outcome of interest, which could be getting a heads when a tossing a coin, for instanc
So, Mean = n × p = (18) ×(0.30) = 5.4
Next we we will find the standard deviation:
Standard Deviation = 
n = 18 and p = 0.3 "q" is simply the probability of the other possible outcome (maybe getting a tails when flipping a coin), so q = 1 - p
Standard Deviation =
= 1.944
Now calculate the Z score for 6 successes.
Z = ( of successes we're interested in - Mean) ÷ (Standard Deviation)
=(6-5.4) ÷ (1.944) = 0.309
we have our Z-score, we look on the normal distribution and find the area of the curve to the left of a Z value of 0.309. This is basically adding up all of the possibilities for getting less than or equal to 6 successes. So, we get 0.6217.