Answer:
Price elasticity of demand = 10.21
Explanation:
Given:
Old income (P0) = $31,900
New income (P1) = $33,500
Old Quantity (Q0) = 3 times
New Quantity (Q1) = 5 times
Computation of Price elasticity of demand :
Midpoint method:
Price elasticity of demand =

Price elasticity of demand = 10.21
Answer:
The answer is: D) On average, the number of copies made each day was about 24 copies per day away from the mean, 258.
Explanation:
Mean: to calculate the mean of an statistical sample, you add all the data points and then divide by the total number of points, in other words is the average value.
Standard deviation: measures how spread out the values are from the sample's mean. The larger the standard deviation, the more spread out the values.
Answer:
$47,500
Explanation:
The computation of the dollars amount received for the 5,000,000 yen is shown below:
= Expected yen receivable × forward rate
= 5,000,000 × $.0095
= $47,500
To find out the dollar amount we multiply the Expected yen receivable with the forward rate so that accurate value can come. And, we ignored the current spot rate and the turns out spot rate
Answer: best case Nvp $2,943,304,509.57
Worse case NVP
-$2, 601,609,39