Answer:
The equation that Deon can use to find the time 't' it takes for his ride is t=distance/rate or t=15/20 or 0.75 hours.
Step-by-step explanation:
The relationship between distance, rate and time is a common formula represented by d=rt where 'd'=distance, 'r'=rate and 't'=time. Distance is typically calculated in miles, where rate is given in miles/hour and time is the hours. In this case, because we are looking for 't', we would simply plug in the values of distance and rate to get 20=15t. In order to solve for 't', we need to use inverse (opposite) operations, dividing both sides by 15 and getting 0.75 hours for 't'.
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Labor productivity is is measured per hours.
Hence, the work he does [amount of claims] will be distributed amongst the amount of hours he works. The amount of dollar he uses <em>doesn't matter for labor productivity.</em>
<em />
Thus, his work is 6 claims. He does that is 8 hours. So claim/hr is:
6/8 = 0.75 claims per hour
Answer choice D is right.
Answer:
- Fresh Pond: p(t) = 854 +3t
- Strawberry: p(t) = 427·1.10^t
Step-by-step explanation:
(a) The general term of an arithmetic sequence is ...
an = a1 + d(n -1)
If we let the sequence of population numbers be modeled by this, and we use t for the number of years, we want n=1 for t=0, so n = t+1 and we have ...
p(t) = 854 +3(t+1-1)
p(t) = 854 +3t
__
(b) The general term of a geometric sequence is ...
an = a1·r^(n-1)
were r is the common ratio. Here, the multiplier from one year to the next is 1+10% = 1.10. Again, n=t+1, so the population equation is ...
p(t) = 427·1.10^(t+1-1)
p(t) = 427·1.10^t
Answer:
Step-by-step explanation:
Given the following :
Number of shares purchased (2016) = 50
Purchase price of shares $396.33 per share
Closing price per share four years later = $778.38
A) What did Chadwick pay for all of the shares in 2016?
Purchase price per share × number of shares.
$396.33 × 50 = $19,816.50
B) What was the closing value of all of the shares four years later?
Closing price per share × number of ahaf
=$778.38 × 50
= $38,919
C.) Profit on stock :
$(38,919 - 19,816.50)
= $19,102.5
D) What is his rate of return on his shares when he sold them?
(Current Purchase - initial value) /current price
(778.3 - 396.33) / 396.33
= (381.97 / 396.33) 100%
= 0.9637675
=
Answer:
Volume of the hive is 4712.4 square inches.
Step-by-step explanation:
Since hive has the shape of a cone with radius = 15 inches and height = 20 inches
Therefore, volume of the given cone = 
Area of the circular base = πr²
Area = π(15)²
= 225π
Volume of the cone = 
= 1500π
= 4712.39
≈ 4712.4 square inches
Therefore, volume of the hive is 4712.4 square inches.