Answer:
Explanation:
1 dose = 2 drops * 180 / 10 = 36 drops /dose
4 doses = 4 * 36 = 144 drops / day.
144 drops * 365 = 52560 drops / year
52560 * 5 = 262800 drops / 5 years.
262800 / 20 = 13140 mL
13140 ml / 1000 = 13.140 L for a 5 year supply.
We are still not quite finished. There must be at least 1 leap year and maybe 2.
1 leap year would add 0.144 Liters
2 leap years would add 0.288 liters
I'm not sure how to finish the problem. I am going to say that we should ignore the leap years and stick with the answer. 13.140 L for 5 years.
Interesting question.
Answer:
Are you asking what she should do? If you're asking that i suggest whoever it is that got hurt to decide for herself. If the concussion is very bad and she have seen a doctor and they told you to sit out or something else then you should do as told. But if its mild, then she can know her limits and what she wants to do.
Answer:
oh my lord it wasnt a lie alright im tired of you saying that
Explanation:
Answer:
reflect the conditions and changes of an environment where they live.
Explanation:
Effective indicator species need distinct environmental factors to sustain and survive in the environment. They reflect the conditions and changes of an environment where they live.
Fishes, specifically steelhead trouts, are an effective indicator species because steelhead trouts require distinct environmental conditions to survive such as temperature of the water, availability of food, specific waterbed, etc. If there is an absence of steelhead trouts in a particular body of water, scientists can easily determine that the water has environmental problems.
Answer:

Explanation:
The speed of the sound wave is:


The frequency is:


