The complete question in the attached figure
we know that
angle y and angle (5y-18) are supplementary angles
then
y°+(5y-18)°=180°------> 6y=180+18------> y=198/6-----> y=33°
and
angle x and angle y are also supplementary angles
then
x+y=180--------> x=180-y-----> x=180-33-----> x=147°
the answer is
x=147°
y=33°
The answer would be B) 5.90x > 236
This is because Jay needs at least 236 therefore the money he earns from working at the ice cream parlor would need to be higher than 236.
_121_ R7 or 121 7/13
13)1580
13
28
26
20
13
7
Answer:
The answer is 51,200 bacterium.
Step-by-step explanation: So you need to figure out the time between 12 and 6pm, then divide it by 40. 12-6 is 360 minutes, you divide by 40 and you get 9 divisions. Multiply the 100 x 2=200, 200 x 2 =400, and so on for 9 times.
You get a result of 51,200 bacterium.
Answer:
The 90% confidence interval using Student's t-distribution is (9.22, 11.61).
Step-by-step explanation:
Since we know the sample is not big enough to use a z-distribution, we use student's t-distribution instead.
The formula to calculate the confidence interval is given by:
Where:
is the sample's mean,
is t-score with n-1 degrees of freedom,
is the standard error,
is the sample's size.
This part of the equation is called margin of error:
We know that:
degrees of freedom
Replacing in the formula with the corresponding values we obtain the confidence interval:
