Available Options are:
A. Investors' allowable investment depends on the accredited or non-accredited status.
B. Investors may invest a combined $50 million within a 12-month period.
C. Investors may invest no more than $1 million combined for the first year of the business.
Answer:
Option C. Investors may invest no more than $1 million combined for the first year of the business.
Explanation:
The non-accredited investors do not invest more than $1 million for first year. Furthermore, for Investor it also imposes investment in current business conditions which says that Investor can invest in its business with greater of:
1. $2000
2. Or the lesser of (If the net worth of Wendy is less than $100,000)
- 5% of its total income for the year
- Net worth
There is also an option which is available if the net worth of Investor exceeds above $100,000 then he can invest up to lesser of 10% of his income or net worth, otherwise he will have to follow the above conditions.
Here, it also has an upper limit, which means that the investor can not invest more than $100,000 in the subsequent year, whatever the level of net worth or income he had for the year.
This means the non-accredited investor can not invest more than $1 million.
Answer:
The correct answer is E. master production schedules.
Explanation:
Master production schedules is not an input to the aggregate planning process all other options are its input,
Aggregate planning process is an attempt to respond to predicted demand within the constraints set by product, process and location decisions.
Hence, master production schedules is not a relevant input for this planning process but can be a result of the aggregate planning process. In other words master production schedule is formed after aggregated planning has been completed.
Solution:
Q MC FC VC TC AFC AVC ATC
0 NA 50 0 50 NA NA NA
1 50 50 50 105 50 50 105
2 19 50 64 104 20 32 52
3 85 40 149 189 13.33 49.67 63.00
4 223 40 372 412 10 93 103
TC=FC+VC
FC=40
VC=TC-FC
MC=change in TC
AFC=FC/Q
AVC=VC/0
ATC=TC/0
a) TC when 0=0 = 40 because FC = 40 remains constant and the firm still incurs a total cost equal to its FC when it produces zero output.
b) MC for first unit = 45
c) ATC of 3rd unit = 63
d) AVC for 4th unit = 93
Answer:
Dow Jones Industrial Average on May 30, 2017:
According to valueline.com, the Dow Jones Industrial Average on May 30, 2917 closed at 21029.47 Down 50.81.
Closing index = 21029.47
plus down movement =50.81
Opening index = 21080.28
This implies that the opening price was 21080.28.
Explanation:
The Dow Jones Industrial Average measures the stock performance of 30 large companies listed on stock exchanges in the United States. It is a stock price index. Others are the S&P 500 Index and the NASDAQ.
The opening index represents the day's beginning average price before trading started. During trading, the price must have seen variations, up and down movements. But, at the end of the day's trading, the closing price was reported to be 21029.47 Down 50.81.
From this closing index report, one can infer by adding back, that the opening price was above the closing price by 50.81 or about 51 basis point.