Answer:
How does Cobley connect the ideas of brands and force? ... He connects them by saying that the more weight the brand has the more effort it takes to change or move that brand.
Explanation:
Answer:
$458,000
Explanation:
The computation of the total production cost in case of 85,000 toys are produced
The fixed cost is
= Total manufacturing cost - total variable cost
= $360,000 - $140,000
= $220,000
And, the variable cost per unit is
= $140,000 ÷ 50,000 toys
= $2.8
So for 85,000 toys, the total production cost is
= Fixed cost + Variable cost × variable cost per unit
= $220,000 + 85,000 toys × $2.8
= $220,000 + $238,000
= $458,000
Answer:
$23,000
Explanation:
LLC interest for $18,000 +$5,000 one-fourth share of the LLC’s debt
=$23,000
Therefore If Andy bought Bruce’s LLC interest for $18,000, Andy’s outside basis in Arlington, LLC will be $23,000 because Andy's basis would equal the amount he paid for his LLC interest plus his share of the LLC debt which is why he would have a starting basis of $18,000 + $5,000 of LLC debt, or $23,000
Answer:
journal entry are given below
Explanation:
given data
amount of interest = $150
solution
we know that as June 30 the interest earn company bank reconciliation is
$150
Therefore, it should be a cash debit and interest income should be deposited in the account as
journal entry are as June 30
Cash A/c $150 Dr.
To Interest revenue $150
record the interest revenue earned