Answer:
15.43 ft
Step-by-step explanation:
To solve this question, one should use the concept of similar triangles.
The pole's shadow and the distance to the ground (x) form a similar triangle to the distance of the plumb bob from the base and the length of the plumb bob, respectively. Note that we do not need to know the measurements of the third side of the triangles to solve the problem. Therefore, the distance of the top of the pole to the ground is:


The distance of the top of the pole to the ground is 15.43 ft.
Answer:
(k-h)(x) = 4x - 8
Step-by-step explanation:
We know Profit = Revenue - Cost
Basically we gotta subtract cost function from revenue function and get the profit function.
The cost function is h(x) = 5x + 6
The revenue function is k(x) = 9x - 2
Hence, Profit is:
(k-h)(x) = (9x - 2) - (5x + 6)
(k-h)(x) = 9x -2 - 5x - 6
(k-h)(x) = 4x - 8
A) 672750
B) 68250
C) 2960100
ExplanationA) We have 26 letters from which to choose 4, and 10 digits from which to choose 2:

B) We have 26 letters from which to choose 2, and 10 digits from which to choose 4:

C) We have 26 letters from which to choose 5, and 10 digits from which to choose 2:
Answer:
la distancia del punto de observación A al incendio = 5.5 millas
la distancia del punto de observación B al incendio = 3.8 millas
Step-by-step explanation:
La expresión esquemática de la pregunta se puede ver en la imagen adjunta a continuación :
Del siguiente diagrama;
Usando la sine regla:


a sin 79 = 6 sin 63


a = 5.446 millas
la distancia del punto de observación A al incendio = 5.5 millas (a la décima más cercana)


b sin 79 = 6 sin 38


b = 3.7635 millas
la distancia del punto de observación B al incendio = 3.8 millas (a la décima más cercana)
Answer: the answer that actually makes since is multiply 8 times 41.75 that also equals out to 334 which would be accurate
Step-by-step explanation: