Answer:
1. U. None of these
2. Variable overhead price variance = $2,000 F
Variable overhead efficiency variance = $4,000 U
Explanation:
Please see attachment.
Answer:
C $30,000
Explanation:
. A $30,000 result has a 35 percent chance of occurring, but the entity cumulatively has a 55 percent chance of receiving at least a $30,000 tax benefit. As a result, $30,000 is the appropriate amount to recognize.
Answer:
the information is missing, so I looked for a similar question and found the attached image:
a) days inventory on hand = (average inventory / cost of goods sold) x 365 = ($14,000 / $120,000) x 365 = 42.58 days
b) inventory turnover ratio = cost of goods sold / average inventory = $120,000 / $14,000 = 8.57
I agree with Mr. David because the inventory turnover ratio of Golden Cup is already higher than the industry's average. That means that Golden Cup's current inventory level is appropriate and increasing it would only result in higher costs but would have very little influence on the company's sales.
Answer:
Video Games = 35%
Explanation:
As for the provided information, we have:
Operating Income given is exclusive of Depreciation and amortization as operating income do not include so:
Therefore:
EBITDA as percentage of Revenue shall be :

For each segment the calculation shall be:
Film =
= 30%
Theme Park =
= 32%
Video Game =
= 35%
Since the highest percentage is that of video games, it is the most productive.
The options provided do not relate to this question.