The percentage of American workers that were classified as employed in the industry that is automotive-related is only 20%. There were only 2 out 10 Americans who are working on this job. Automotive jobs cover auto dealerships, and manufacturing plants.
Answer:
focused cost leadership
Explanation:
A focused plan for cost management needs price-based rivalry to same a limited sector. A business that implements this approach will not automatically offer the industry's cheapest prices. Rather it pays low prices in competition with other firms that operate within the intended audience.
An crucial point in these techniques is that the essence of the small target audience differs throughout firms using a focused approach of cost management.
In some instances, demographics define the target group. Thus, from the above we can conclude that the correct option is B.
Answer:
$1,291
Explanation:
The computation is shown below:
Per day allocation = $1,475 ÷ 360 days = 4.0972
Now the days of the seller is counted from January to October month i.e
= 10 months × 30 days
= 300 days
And, add the 15 days of November, so the total number of days is 315 days
So, the seller portion of the tax is
= 315 days × 4.0972
= $1,291
The calendar year started from January month and we take the same for the above calculation
Answer:
The large application should be produced first by management in order to incorporate short run profit maximizing strategy.
Explanation:
In order to maximize profit in the short run by management, we need to calculate the unit profit per machine hour for each appliances. Using the following formulae, as shown below:
Unit Profit / Machine-hours per unit = Unit Profit per Machine hour
<u>Small Application</u>
40 / 20 = $2 per machine hour
<u>Medium Application</u>
115 / 40 = $2.875 per machine hour
<u>Large Application</u>
340 / 100 = $3.4 per machine hour
As per the above calculation the large application gives the highest profit per machine hour so should be produced first. Afterwards if any machine hour is left then medium application should be produced second and finally, small application third.
Answer:
The correct answer is a) economies of scale
Explanation:
Economies of scale are when a company increases the production or associate with other company, to obtain a better price to reduce the cost of production. This happens because costs are spread over a larger number of goods.
Example:
Company A, require apples to produce his final product. And the provider has a price for each apple, however, if you buy more than 100, he gives you a discount of 5%. Company A can´t afraid this, because it just needs 50 apples per production.
The solution for the company is trying to expand the market, become efficient, to duplicate his production and obtain the discount. Or associate with Company B that needs 50 apples too, to obtain the discount and reduce his cost. (1 big purchase is better than 2 small purchases)