Answer:
The critical t values are -1.746 and 1.746.
Step-by-step explanation:
Given information:
The weight of a USB flash drive is 30 grams and is normally distributed.
Population mean = 30
Sample size = 17
Sample mean= 31.9
Standard deviation = 1.8
Significance level, α=0.10
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
It is a two tailed test.
The t-critical values for a two-tailed test, for a significance level of α=0.1 are -1.746 and 1.746.
Therefore the critical t values are -1.746 and 1.746.
These are the events in the question above:
<span>D - has disease
</span>
<span>H - healthy (does not have disease)
</span>
<span>P - tests positive </span>
<span>It is the probability that a person has the disease AND tests positive divided by the probability that the person tests positive.
</span>
Sick, + [.04*.91] = .0364
<span>Sick, - [.04*.09] = .0036 </span>
Healthy, + [.96*.04] = 0.0384
<span>Healthy, - [.96*.96] = .9216
</span>
.0364 / (.0364 + .0.0384) = 0.487
•one of the salary amounts in company B is potentially an outlier.
• the median salaries of both companies are greater than 31000
•the mean salary at company B is greater than company A's
To get the correct answer to this question, you just need to divide 20% by 0.05% in order to get the answer, how many times a manual filer is more likely to make an error than an electronic file.
20: 0.05 = 400
The answer is C. 400 times more likely.
Answer:
84%
Step-by-step explanation:
The probability of Thomas bumping into her at school is 80%, so the probability of not bumping into her is 100% - 80% = 20%.
If he doesn't bump into her (20% chance), he will call her, and the probability of asking her in this case is 60%, so the final probability of asking her in this case is:

If he bumps into her (80% chance), the probability of asking her is 90%, so the final probability of asking her in this case is:

To find the probability of Thomas inviting Madeline to the party, we just have to sum the probabilities we found above:

