Answer:

Step-by-step explanation:
The central angle of the sector representing rent expenses in the pie chart is found by simple rule of three:


Answer:
-7k + 14
Step-by-step explanation:
(k² - 7k + 2) - (k² - 12)
k² - 7k + 2 - k² + 12
k² - k² - 7k + 2 + 12
-7k + 14
1/2 + 1/5(1/2) = 1/2 + 1/10 = 5/10 + 1/10 = 6/10....this leaves 4/10 (reduces to 2/5) for his children.
(2/5) / 3 = 2/5 * 1/3 = 2/15 for each child <== A
400 in each childs account.....thats (400 * 3) = 1200 ...
2/5 of what is 1200 =
2/5x = 1200
x = 1200 * 5/2
x = 6000/2
x = 3000 <== B
check...
total pay is 3000
1/2 for bills.....- 1500
1/5(-1500) = -1500/5 = -300 ....for savings
3000 - (1500 + 300) = 3000 - 1800 = 1200...remaining for the children
1200/3 = 400 ...for each child.
so ur answers are :
A. 2/15 in each childs account
B. original paycheck = $ 3000
Interest rate= 0.083%
Step-by-step explanation:
Principal= $5000 Amount= $10000 Time period= 12 years
A=Amount, P= Principal, I= Simple Interest r= Rate of interest t= Time period
