Answer:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
Step-by-step explanation:
Given that:
sample size n = 1600
sample mean
= 20000
standard deviation = 5000
The objective is to choose from the given option about what most closely resembles the relevant box model.
The correct answer is:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
However, if draws are made without replacement, the best estimate of the average amount for the bride will be $20,000
Similarly, the standard error for the sample mean = 


the standard error for the sample mean = 125
Answer:
The amount that will go towards the balance is 385.71.
Step-by-step explanation:
The information provided is:
P = Principal of loan = $15,000
r = interest rate = 5.4% p.a. = 
n = number of periods = 36
The amount of the monthly payment that will go towards the balance is:
Amount towards the balance = EMI - Interest
First compute the Equated monthly installments (EMI) as follows:

Now compute the interest as follows:

The amount that will go towards the balance is,
Amount towards the balance = EMI - Interest
= 453.21 - 67.5
= 385.71
Thus, the amount that will go towards the balance is 385.71.
Complete question :
Each state imposes its own excise tax on gasoline. Suppose, for example, that the state of Massachusetts imposes a state gasoline tax of $0.26 per gallon. Suppose further that an average of 1,022,000 gallons of gasoline per day were sold in Massachusetts in 2010. The average revenue from gasoline tax in 2010 is approximately?
Answer:
$265,720
Step-by-step explanation:
Given that:
State gasoline tax = $0.26 per gallon
Average number of gasoline sold per day = 1,022,000 gallons
. From the availabke information given :
Revenue generated = gasoline tax per gallon multiplied by the average number of gallons sold
= $0.26 * 1,022,000
= $265,720
Answer:
Jones family paid a total of $139
Step-by-step explanation:
Smith's Mountain Lake Boat provides Rental services that can be expressed as follows;
Total cost=cost per hour×number of hours rented+one time cleaning deal
For Benael's family;
Benael family total cost=Cost per hour×number of hours rented+one-time cleaning deal
where;
Benael family total cost=$226.50
Cost per hour=$25
Number of hours rented=11 am-6:30 pm=7 hours 30 minutes=7.5 hours
One time cleaning deal=x
Replacing;
226.50=(25×7.5)+x
187.5+x=226.50
x=226.50-187.5
x=39
One time cleaning deal=$39
For Jones family;
Jones family total cost=Cost per hour×number of hours rented+one-time cleaning deal
where;
Cost per hour=$25
Number of hours rented=9 am-1 pm=4 hours
One time cleaning deal=$39
Replacing;
Jones family total cost=(25×4)+39
Jones family total cost=$139
Jones family paid a total of $139