Answer: See explanation
Explanation:
1. Dr Deferred revenue 2,000
Cr. Rent revenue 2,000
2 Dr. Insurance expense 6,600
Cr. Prepaid insurance 6,600
3 Dr Salaries expense 3,000
Cr Salaries payable 3,000
4 Dr Interest expense 250
Cr Interest payable 250
5 Dr Supplies expense 3,900
Cr Supplies. 3900
N. B:
Rent revenue for December was calculated as:
= $4,000 x 1/2
= $2,000
Insurance expense for the current year was calculated as:
= $13,200 x 6/12
= $6,600
Interest expense:
= $15,000 x 10% x 2/12
= $15000 × 0.1 × 2/12
= $250
Supplies expense:
= $1,000 + $3,400 - $500
= $3,900
Answer and Explanation:
Data provided in the question
defect rate i.e.
= 1.50%
the sample size = n = 200
Now

= 0.008595057
Now the 3 sigma control limits is
UCL_p =
+ 35p
= 0.015 + 3 (0.008595057
)
= 0.04078517
LCL_p =
- 35p
= 0.015 - 3 (0.008595057
)
= 0
hence, the 3 sigma control limits are UCL 0.04078517 and LCL 0 respectively
Answer:
![\left[\begin{array}{ccccc}$Concept&$Base&6,000&7,500&10,000\\$Sales&6.25&37,500&46,875&62,500\\$Variable&-1.55&-9,300&-11,625&-15,500\\$Fixed&12,000&-12,000&-12,000&-12,000\\$Income&&16,200&23,250&35,000\\$Average per pizza&&2.7&3.1&3.5\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccccc%7D%24Concept%26%24Base%266%2C000%267%2C500%2610%2C000%5C%5C%24Sales%266.25%2637%2C500%2646%2C875%2662%2C500%5C%5C%24Variable%26-1.55%26-9%2C300%26-11%2C625%26-15%2C500%5C%5C%24Fixed%2612%2C000%26-12%2C000%26-12%2C000%26-12%2C000%5C%5C%24Income%26%2616%2C200%2623%2C250%2635%2C000%5C%5C%24Average%20per%20pizza%26%262.7%263.1%263.5%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Explanation:
Question elaborate budget for the range of 6,000 // 7,500 and 10,000 units considering the selling price per Pizza is 6.25 dollars.
a) we multiply the sales per unit by each volume sales
b) sale idea but with the variable cost
c) we also subtract the fied cost.
d) This give us the income on each volume.
Finally we also divide by the numbers of unit to determinate the gain per pizza.
Answer:
the 1st on is false and the second is true
Answer:
<em>The amount that he will be charged in a special assessment tax to cover his cost of the sidewalk Is $2000 </em>
<em></em>
Explanation:
We are told that the property is an interior lot, so we'll only consider one of the width of his plot, since the sidewalk can only pass through the front or the back of his property.
The property measures 100' x 500' , that is 100 ft width by 500 ft length
The cost of the sidewalk is $40 per linear ft
The city will pick up 50% of the cost.
For a width of the lot, the cost per linear length will be
100 x $40 = $4000
The city covers 50% of this cost, leaving 50% of the cost to the homeowner.
The homeowner's cost will be 50% of $4000
= 0.5 x $4000 =<em> $2000 </em>
<em>The amount that he will be charged in a special assessment tax to cover his cost of the sidewalk Is $2000 </em>