Answer:
The standard error is 0.02849
Step-by-step explanation:
<u>Explanation:</u>-
given data is 42% of primary case doctors think their patients receive un-necessary medical care.
That is The proportion 'p' = 42% = 0.42
Given sample size is n =300
The standard error of the sampling distribution of the sample proportion is


use calculator on simplification , we get
standard error = 0.02849
80.64
because 16 times 12 is 192
if every tile is 2 feet divide 192 by 2
you should get 96 meaning there are 96 tiles
then take 96 and multiply by it by .84 because every tile is 84 cents
you then get 80.64
Answer:
For this case, the first thing we must do is define variables:
x: number of hammers
y: number of wrenches
We write the system of inequations:
10x + 6y <= 120
x + y> = 14
Step-by-step explanation:
Answer:
A number line going from negative 7 to negative 1. A closed circle is at negative 5. Everything to the right of the circle is shaded.
Step-by-step explanation:
-4.4 ≥ 1.6 x - 3.6
Solving for the value of x,
1.6 x ≤ -4.4 + 3.6
1.6 x ≤ - 0.8
Dividing 1.6 from both sides to know value of x
x ≤ - 0.5
Answer:

Step-by-step explanation:
<u>Given:</u>
- Volume of fuel = 5/6
- Volume of fuel used each time = 1/12
- Number of travels to or from work = x
<u>Since each time 1/12 of the tank is used, and initial volume is 5/6 of the tank, the equation will be:</u>
<u>Solving the equation we get:</u>
So Felitz can travel 10 times to/from work with 5/6 full tank