The hypotenuse of the way that they have taken is equal to 2 miles. Jogging this distance with a rate of 5 miles per hour will take Jesse 0.4 hours. Further, for Mark to be back to the starting point, the total distance covered is 2.75. Dividing the distance by 12 miles per hour, it will take Mark only 0.23 hours. Thus, Mark will reach the initial point first.
We are given : Distance of the swing = 100 feet.
Distance of slide = 80 feet.
Angle between swing and slide = 30 degrees.
We need to find the distance between the swing and the slide.
Distance of swing, distance of slide and distance between the swing and the slide form a triangle.
We can apply cosine law to find the distance between the swing and the slide.
c^2 = a^2 +b^2 - 2ab cos C
c^2 = 100^2 +80^2 - 2(100)(80) cos 30°
c^2 = 10000 + 6400 -2* 8000 
c^2 = 16400 - 8000
c^2 = 16400 - 13856
c^2 = 2544

c= 50.44
c = 50 feet approximately.
<h3>Therefore, the approximate distance between the swing and the slide is 50 feet.</h3>
Answer:
There is a 2.28% probability that it takes less than one minute to find a parking space. Since this probability is smaller than 5%, you would be surprised to find a parking space so fast.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples can be solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by

After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X.
Also, a probability is unusual if it is lesser than 5%. If it is unusual, it is surprising.
In this problem:
The length of time it takes to find a parking space at 9 A.M. follows a normal distribution with a mean of 7 minutes and a standard deviation of 3 minutes, so
.
We need to find the probability that it takes less than one minute to find a parking space.
So we need to find the pvalue of Z when 



has a pvalue of 0.0228.
There is a 2.28% probability that it takes less than one minute to find a parking space. Since this probability is smaller than 5%, you would be surprised to find a parking space so fast.
Try this solution (see the attachment, it is consists of 3 steps).
we have

Group terms that contain the same variable, and move the constant to the opposite side of the equation

Factor the leading coefficient
----------> the value of A is 
Complete the square. Remember to balance the equation by adding the same constants to each side


Rewrite as perfect squares


therefore
the answer is
the value of A is 