Answer:
Growth rate = 7.50%
Explanation:
Given:
Return on investment = 15%
Retention ratio = [1.5 / 3] 100 = 50%
Find:
Growth rate
Computation:
Growth rate = Return on investment*Retention ratio
Growth rate = 15% x 50%
Growth rate = 7.50%
Answer:
B) How have consumer preferences in frozen yogurt flavors changed in the last five years
Explanation:
During the analysis phase of the AFI strategy framework we need to evaluate that how have consumer preferences in frozen yogurt flavors changed in the last five years. Since we know that AFI framework analysis we seek the planning analysis, formulating and implementation. Companies always go back to reassess their strategy based on changes in the environment.
Answer:
Ending cash balance$8,230
Explanation:
Preparation of basic cash budget for the month of January.
Wildhorse Co CASH BUDGET for the month of January
Beginning cash balance$11,890
Add: Cash receipts $59,320
Total cash available $71,210
($59,320+$11,890)
Less: Cash disbursements ($66,850)
Excess of available cash over cash disbursements $4,360
Financing needed $3,870
($8,230-$4,360)
Ending cash balance$8,230
Therefore the basic cash budget for the month of January will be $8,230
<span>Since we only bought one cheese, the amount of money needed to pay for it could be identifiable by the price of one cheese (no need to use variable). The groceries are the opposite since we do not posses any information regarding their prices, so we could replace it with a variable.
The expression could be written as:
11 + 5 + g and 5 + 11 +g
or
(11 + 5) + g and 11 + (5 + g)</span>
Answer:
The contribution margin per unit for the 18-inch blade.
Break even in units = Fixed cost/Contribution per unit
= 85,000/11 (15-4)
= 7,728 unit (round off)
The contribution margin ratio of the 18-inch blade.
Total contribution margin (CM) is calculated by subtracting total variable costs TVC from total sales TSP. Contribution margin per unit equals sales price per unit SP minus variable costs per unit VC . It is used in calculating a break even point of a business. Contribution margin ratio tells us how much contribution towards fixed cost is generate by selling a unit.
CM ratio = $ 11/ $ 15 *100= 73.33%
(Variable cost = 15 -4 = 11 )
Contribution margin income statement for the month of January.
Sales $ 180,000
Variable cost ($ 48,000)
Gross profit $ 132,000
Fixed Cost ($ 85,000)
Net Profit $ 47,000