Answer:
The correct answer is 2.29
Explanation:
The debt-to-capital ratio (D/E) is a measurement of a company's financial leverage.
D/E=Total debt/Total equity
Total debt=(notes payable (10.5) + current maturities of long-term debt (39.9) + long-term debt (239.7) = 290.1
Total Equity = 126.6
D/E= 290.1/126.6=2.29
Thus, the debt to equity ratio for Luther in 2018 is closest to 2.29
Answer:
correct option is b. $4,500 long-term capital loss
Explanation:
given data
assets = $50,000
fair market value = $60,000
basis = $65,000
adjusted basis before distribution = $34,500
liquidation in cash = $30,000
to find out
amount and type of loss should Cadwallader recognize on tax return
solution
we know here adjusted basis before distribution and liquidation in cash so we will get here amount and type of loss that is
amount and type of loss = adjusted basis before distribution - liquidation in cash
amount and type of loss = $34,500 - $30,000
amount and type of loss = $4500 long term loss
so correct option is b. $4,500 long-term capital loss
The answer in the space provided is the captive product
pricing. This is a strategy that is used for having to make products in means
of having to pair with another product that are designed or paired up with the
previously product offered.
Answer:
Leadership within a project team should be demonstrated only by the project manager. ... When many members of the project team disagree, then it may be best to delay the decision, gather more data, or agree to let one or two team members investigate and recommend a strategy for the whole team
Answer:
$1,800 Unfavorable
Explanation:
Data given
Actual hours = 590
Standard hours = 500
Standard rate per hour = $20.00
The computation of labor efficiency (quantity) variance is shown below:-
Labor efficiency variance = (Actual hours - Standard hours) × Standard rate per hour
= (590 - 500) × $20.00
= 90 × $20.00
= $1,800 Unfavorable
Therefore for computing the Labor efficiency variance we simply applied the above formula.