Answer:
18.37%
Explanation:
The internal rate of return is the return at which the net present value comes to zero
Here the net present value is the value at which the present cash inflows after discounting factor is exceeded then the initial investment. If this thing happens then the project would be accepted otherwise it would be rejected
The computation of the range of the plant IRR is to be shown in the attachment below.
Please find the attachmentHence, the internal rate of return is 18.37%
Answer:
Jessica should utilize the advice offered by Alison to edit her presentation slides, removing unnecessary details.
Explanation:
Editing the presentation will enable Jessica to get rid of unnecessary and unwanted stuff. It will also ensure that the presentation is error-free and achieves grammatical accuracy. Presentation slides should not be detailed since the required details are usually given during the proper presentation.
Answer:
D
Explanation:
Nantell's operating income (EBIT) will increase., because now the company will record lower depreciation expense in the income statement due to increase in the life from 5 to 7 taken for the depreciation purposes. So decline in depreciation will result in higher EBIT.
a. is wrong as lower depreciation means higher net income.
b. is wrong as tax liability will not get impacted as tax will follows old method of depreciation.
c. is incorrect as depreciation is non cash expense thus does not impact cash position and tax has already be on the earlier method.
e. is incorrect as increase in EBIT will result in higher taxable income.
hence option D is the only correct option
Answer:
Explanation:
1. prime costs: direct materials+direct labour
= $22,000+$35,000
= $57,000
2. Conversion Costs= Direct labour + Manufacturing Overheads
= $35,000+ $17,500
= $52,500
3. Product Costs = direct material+ direct labour+ manufacturing overheads
= $22,000 + $ 35,000 + $17,500
= $74,500
4. Period Costs = Selling expenses+ administrative expenses
= $17,600 + $13, 400
= $31,000
If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit = direct materials costs / unit produced
= $22,000/13,750
= $1.6 per unit
If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit = total conversion costs/unit produced
= $52,500/17,500
=$3 per unit