there are 24 dogs, each one gets 8oz of dog food twice a day, so for 1 day only that'd be 16 oz, for 7 days for 1 dog only that'd be 16+16+16+16+16+16+16 oz or 112oz, just for 1 dog alone for 7 days(week).
now, there are 24 dogs, each one gets 112oz every week, 24 * 112 ounces.
Answer:
d-5=2s
Step-by-step explanation:
Diego's age d is 5 more than 2 times his sister's age s.
The equation used to represent it is :
d = 2s +5
We need to find the equivalent equation for the above equation.
If we take 5 to LHS of the equation, it will become -5 such that,
d-5=2s
Hence, option (b) is the equivalent equation.
Let's say the number of days library book is late is X, and the total fee is Y.
Liability charges $0.30 dollars as a fee for being 1 day late,
For being 1 day late, fee charge is: 1* $0.30
So, for X days the charge would be: X*$0.30.
Total charge for being X days late is Y, Which means: Y= 0.30 * X.
Now We would have to check all the viable solutions in the answer to see if they satisfy the equation Y= 0.30 * X
Option
one(-3, -0.9) and two (-2.5, -0.75) Would not be a viable solution
because the value of number of days can not be negative and in option
one and two, value of days -3 and -2.5 is negative.
Option
three(4.5, 1.35) can not be correct because library charges fee for a
full day so the number for days would be a whole number. Library would
not charge for 4.5 days, they would either charge of 4 days or 5 days
because 4.5 is not an whole number.
Option four(8, 2.40) is the correct answer because it satisfies our equation;
Y= 0.30 * X
2.40= 0.30 * 8
2.40 = 2.40.
Fourth option (8, 2.40) is the only viable solution to this question.
Answer: C. 461
Step-by-step explanation:
We know that the formula to find the sample size is given by :-

, where
= Population standard deviation from prior study.
E = margin of error.
z* = Critical value.
As per given , we have
E= 15
Significance level : 
Critical value (Two tailed)=
Now , Required sample size = 
[Round to next integer]
Hence, the required sample size to be taken is 461.
Correct answer = C. 461