Answer:
A)477
Step-by-step explanation:
Subtract 850 from 3,000
2150
Divide 2150 by 4.50 to find out how many people can be surveyed.
Answer:
0.13%
Step-by-step explanation:
Mean, u = 17.4%
standard deviation, sd = 27.5%
We are looking for the probability that the money will double in value. Therefore we are looking for the value of x = 100% (meaning the value is 100% more that the previous year)
Find the value of z-score
z = (x-u)/sd
= (100 - 17.4) / 27.5 = 3.003
Find the z score using the z-table
From z-table at P(z<3.003) = 0.9987
So, for the probability that it the money will be double is
P (Z>2.8982) = 1 - P(z<2.8982)
= 1- 0.9987
= 0.0013 = 0.13%
Answer:

Step-by-step explanation:
we know that
There are
people in Springfield.
of the population of Springfield are under the age of 
so
To calculate how many people are under
in Springfield
Multiply
by

Answer:
E
Step-by-step explanation:
If you add 22 onto the sum of all the points and divide by the amount of games (6), you get 12.