Answer:
$0.70 and 3.3
Explanation:
Data provided in the question
Household spending for each additional dollar = $0.70
And, the remaining amount = $0.30
So in the given case,
The marginal propensity to consume (MPC) = household spending for each additional dollar i.e $0.70
And, the Spending multiplier is
= 1 ÷ 1 - MPC
= 1 ÷ 1 - $0.70
= 1 ÷ $0.30
= 3.3
Answer:
13.33%
Explanation:
Income from operations $400,000
Interest expense 47,000
Gains/(losses) on sale of equipment 3,000
Net income 350,000
Total assets at Jan. 1 2,600,000 Total assets at Dec .31 3,400,000
the formula used to calculate return on investment (ROI) is:
ROI = income from operations / average total assets
ROI = $400,000 / {($2,600,000 + $3,400,000) / 2} = $400,000 / $3,000,000 = 0.1333 or 13.33%
Return on investment measures the profitability of an investment during a period of time.
Answer:
A. 12.1%
B. 8.9%
Explanation:
a. Calculation for What is the company's new cost of equity
Using this formula
New cost of equity=Cost of capital+[(Cost of capital- Debt interest rate ) *(Debt-equity ratio)*(1)]
Let plug in the formula
New cost of equity=[0.089+[(0.089-0.057)*(1)*1]
New cost of equity=[0.089+0.032*(1)*1]
New cost of equity=[0.121*(1)*1]
New cost of equity=0.121*100
New cost of equity=12.1%
Therefore the company's new cost of equity will be 12.1%
b. Calculation for What is its new WACC
Particular Weight Cost Weighted cost
Equity 0.5000 *12.1% = 0.0605
Debt 0.5000 * 5.7% =0.0285
WACC =0.089*100
WACC =8.9%
(0.0605+0.0285)
Therefore the new WACC will be 8.9%
Answer:Accept Option B
Explanation: The concept of Future Value helps to to critically analyze investment opportunities so you can make decisions among options amd most importantly pick the project that yields the highest return.
The Future value of project A after discounting is $881.4 and for project B is $10,487.8
This is because of the difference in the amount invested.
The difference in return is $10,487.8-$881.4 = $9,606.4
Answer:
As a member of the board of directors, Lindsay will be involved in establishing the banks overall organizational strategy, long term plans and goals. She will also share the responsibility of hiring or firing the bank's top executives, i.e. CEO, CFO and COO. She will also represent the shareholders' interests (and safeguard them) and decide over the governance system of the bank.