The markup value = $62.25
The mark up percentage = 15%
Step-by-step explanation:
Step 1 :
Cost price of the video game = $415
Selling price of the video game = $477.25
We need to find the mark up value and the markup percentage
Step 2 :
The markup value can be computed by taking the difference of the selling and the cost price.
Hence the markup = $477.25-$415 = $62.25
The markup percentage is computed on the cost price
so the mark up percentage =( 62.25 ÷ 415) × 100 = 15%
Step 3 :
Answer :
The markup value = $62.25
The mark up percentage = 15%
All these are true when X and Y are independent events:
1) The occurrence or lack of event X does not influence the occurrence of event Y, and the occurrence or lack of event Y does not influence the occurrence of event X.
2) P(X∩Y) = P(X) * P(Y)
3) P(X | Y) = P(X).... this is the probability of X given Y is equal to the probability of X.
4) P (Y | X) = P(Y)
5) P(A∪B) = P(A) + P(B) - P(A∩B)
It is a drop, but by only 0.1%. It isn't a significant drop. The average city has a population of about 20,000 people. 10.5 percent of 20,000 is 2,100. 10.4 percent of 20,000 is 2,080. So, it really isn't a significant drop.
Even if a city had a much larger population, it would still be a very small drop compared to the overall population.
Answer:
Umm whats the question
Step-by-step explanation: