Answer:
A. The amount of fixed overhead deferred in inventories is $60,000
Explanation:
Unit product cost
Year 1 Year 2
Direct materials $12 $12
Direct labor $5 $5
Variable manufacturing
overhead $5 $5
Fixed overhead
$48 $36
($432,000 ÷ 9,000) ($432,000 ÷ 12,000)
unit product cost $70 $58
Fixed overhead deferred (1,000 × $48) $48,000
Fixed overhead released -$48000
Fixed overhead deferred (3000 × $36) $108,000
Net $48,000 $60,000
The amount of fixed overhead deferred in inventories is $60,000
Answer: 1. 12. 2. 1.090. 3. 0.08327
Explanation:
Here is the complete question:
friend and fellow student shares her employment experience over the last 12-week summer break. It took her one full week to find a job. She started on the first day of week two and was able to keep her job for the remaining eleven weeks. Use this information to answer the following three questions, assuming the unemployment rate is not changing:
1. Calculate the rate of job finding (f) for the summer, using an average rate per week. Enter this value in the box below. Note that if f is the rate of job finding, then the average spell of unemployment is (1/f).
The value of f is:
2. Calculate the rate of job separation (s), using an average rate per week. Enter this value into the box below. Note that if s is the rate of job separation, then the average length of employment is (1/s).
The value of s is:
3. Calculate the natural rate of unemployment (U) using the above results and enter this value in the box below.
The natural rate of unemployment (in percent) is
1. From the question, we can see that it was said that took her one full week to get a job over the last 12 week summer break. The unemployment rate will be 12.
The value of f is: 12
2. From the question, the average length of the employment is 11/12 weeks. The rate of job separation will be: s = 12weeks ÷ 11 weeks
s = 1.090
The value of s is: 1.090
3. The natural rate of unemployment will be:
U = s/(s+f)
= 1.090/(1.090 + 12)
= 1.090/13.090
= 0.08327
Answer:
The dividend yield for Zack Corporation 8%,the first option
Explanation:
The dividend yield is a measure of business performance used by investors which compares the dividend paid by a stock to its market price(price paid by investors to acquire the stock)
dividend per share for Zack Corporation is $3.90
market price per share is $48
dividend yield =$3.90/$48*100=8.13%
The correct option is the first option 8% since the figure above was simply rounded down to whole number
Answer:
20%
Explanation:
The internal rate of return is the discount rate that equates the after tax cash flows from an investment to the amount invested.
IRR can be calculated using a financial calculator:
Cash flow for year zero =-302,820
Cash flow each year from year one to seven = 84,000
IRR = 20%
To find the IRR using a financial calacutor:
1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.
2. After inputting all the cash flows, press the IRR button and then press the compute button.
I hope my answer helps you
Answer: Supervisory Management.
Explanation:
Rodrigo is now a member of the Supervisory Management of his company. The Supervisory managers are individuals that oversee other employees within a specified department in a company, to ensure they are carrying out their jobs effectively.