A^2 + 5^2 = 10^2
a^2 + 25 = 100
a^2 = 100-25
a^2 = 75
a = sqrt(75) = 5sqrt(3)
answer is A
Acceleration is:
a=g
Velocity is the integral of the above
v=gt+v0
And position is the integral of the above
h=gt^2/2+v0t+h0
You are given that v0=15ft/s and h0=0ft and let g≈-32 so
h(t)=-16t^2+15t
It will hit the ground when h(t)=0 so:
0=-16t^2+15t which is equal to
16t^2-15t=0 factor
t(16t-15)=0, since we are looking for the time other than zero...
t=15/16 of a second :)
So they obviously just rounded to one whole second. So C.) was the correct answer. (Although I would say they are all wrong because they didn't SAY to round the answer :P) Haha, not trying to confuse you, the answer is most likely C. because they had the correct equation.
Answer:
find total volume to find what amount is 20%
hack, is put the 20% in alreadyy to find 20% volume
20%=1/5
so
vcone=1/3(hpir^2)
times thath by 1/5
vcone=1/15(hpir^2)
d/2=r
given
4.8=d
4.8/2=d/2=r=2.4
10=h
V=1/15(10pi2.4^2)
V=1/15(10pi5.76)
V=1/15(57.6pi)
V=3.84pi
V=12.0637 cubic inches=20% of vase
0.5 cubc inches per min
0.5 times t=12.0637
divide both sides by 0.5
t=24.1237
about 24 minutes
Step-by-step explanation:
Answer:
its 8 2/3
Step-by-step explanation: I got it right on edg
Answer:
18,354 - 4,672= 13,682
Step-by-step explanation:
I'm not sure what you meant but above is the answer of what I think you were asking.