s(t) = 65+24sin(0.3t)
where t is measured in hours since 5:00
a.m
3-hour period from 7:00 a.m. to 10:00 am
5 am to 7 am = 2 hours
5 am to 10 am = 5 hours
To find the number of tons we take integral of 2 to 5 of s(t)
∫ 2 to 5 s(t) = ∫ 2 to 5 (65+24sin(0.3t))
∫65+24sin(0.3t) dt = 65t - 80 cos(0.3t) + c
Now we plug in the bounds 2 and 5
∫ 2 to 5 (65+24sin(0.3t)) = 255.36787 = 255.268
255.268 tons of sand are added to the beach over the 3-hour period
Answer:
Option 2) y = 26
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
The individual wants to have two hot dogs for each guest, and 6 extra hot logs in case some teammates bring friends.
Thus, the dependent variable is the number of hot dogs.

The independent variable is the number of teammates.

Thus, the linear relation between the dependent and the independent variable is given as:

We have to find the value of dependent variable when independent variable is 10
For x = 10

Thus, the correct answer is
Option 2) y = 26
I did 9.7-5.1 = 4.6 . This is cause those three sides are 9.7 and so x is the continuation of the 5.1cm line. I don't know though