Answer:
864.36 boxes
Step-by-step explanation:
In the question above, we are given the following values,
Confidence interval 95%
Since we know the confidence interval, we can find the score.
Z score = 1.96
σ , Standards deviation = 15mm
Margin of error = 1 mm
The formula to use to solve the above question is given as:
No of boxes =[ (z score × standard deviation)/ margin of error]²
No of boxes = [(1.96 × 15)/1]²
= 864.36 boxes
Based on the options above, we can round it up to 97 boxes.
Answer:
The percentage increase without baggage fee=25%
The percentage increase with baggage fee=41.66%
Step-by-step explanation:
Given the cost of the airline ticket two weeks ago is $300 and The present airline ticket is $375
We know that when a quantity increases from x to y then The percentage increase is equal to 
Here the percentage increase =
=25%
Now the airline charges an extra $50 baggage fee which means teh present value of the airline ticket is $375+$50=$425
the percentage increase =
=41.66%
The formula for interval estimate would be: μ = M ± Z(<span>sM</span>)
Where: μ is estimate
M is the mean
Z is the z value
(<span>sM</span>) is the standard
error
μ = M ± Z(<span>sM</span>)
n = 200 rather than 50 (√200 = 2√50)
<span>⇒ ME = (1/2) * 1.32 = .66</span>
<span>Using the formula above, plugging this in will give us: μ
= 19.76 ± .66</span>
<span> = 19.76 ± .66 is
the confidence interval or interval estimate</span>