To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
Answer:
For this case, the first thing we must do is define variables:
x: number of hammers
y: number of wrenches
We write the system of inequations:
10x + 6y <= 120
x + y> = 14
Step-by-step explanation:
Answer:
XY 
Represent a distance
√
Represent a segment
√
Represent a numerical value
√
Represent a geometric figure √
Can be found by applying the ruler postulate
√
Can be be duplicated with a compass and a straight edge √
Step-by-step explanation:
The difference between XY and
are that the points XY represents the distance between two points having a numerical value whose value can be found by using a ruler to find difference in the numbers on the ruler that coincides with the points, while