Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
Answer:
the answer you will get is 61.5
Step-by-step explanation:
First you calcuate the number of days in the learning process there will be which there will be 49 days since 7 days x 7 weeks = 49 days. Then, you divide 3,016 and 49 to get 61.5510204 and then you round that up to get 61.5 or is you want a whole number with no decimals 62
Answer:
x + 2y = 8.
Step-by-step explanation:
Line goes through (-4, 0) and (4, -4).
The slope is (-4 - 0) / (4 - -4) = -4 / (4 + 4) = -4 / 8 = -1/2.
Since we are looking for the equation of the line parallel to that line, the slope will be the same.
We have an equation of y = -1/2x + b. We have a point at (2, 3). We can then say that y = 3 when x = 2.
3 = (-1/2) * 2 + b
b - 1 = 3
b = 4.
So, we have y = -1/2x + 4.
1/2x + y = 4
x + 2y = 8.
Hope this helps!
Answer:
approximately 12 payments.
Step-by-step explanation:
you can pay off the loan in a year by multiplying 87.25 and 12. this will give you 1047, which is about 28$ off. then after that year, you can pay off the $28 whenever you finish with the 87.25
Answer:
7.35%
Step-by-step explanation:
μ = 1380
σ = 80
n = 15
P(x>1410)
= (1410-1380)/((80)/(sqrt(15)))
= 1.4524
P(z>1.4524) = 0.4265 (from the graph)
P(z>1.4524) = 0.5 - 0.4265 = 0.0735