Answer:
The distance to his office is 2.5 miles.
Step-by-step explanation:
Given : Wade bicycles at a speed of 10 miles an hour and arrives at his office in only 15 minutes.
To find : What is the distance in miles to his office?
Solution :
The relationship between distance, speed and time is

The speed of bicycle is 10 miles per hour.
Time taken is 15 minutes.
Converting into hours,
1 hour = 60 minutes
1 minute =
hours
15 minute =
hours
15 minute = 0.25 hours
Substitute the value sin the formula,


Therefore, The distance to his office is 2.5 miles.
Is Jason’s baseball card going up by 2% every year for example
Jason’s baseball card after 1 year is
25×(1.02)^(1)=25.5
It increased by 0.5 in amount after one year
A linear function. Sorry of it's not en
Add up all sides lengths:
s+6 + s+6 + s + s + 2s = 102
solve for s:
6s + 12 = 102
6s = 90
s= 15
The lengths of sides are as follows:
15, 21, 21, 15, 30 inches
I hope that
helps!
Answer:
78 ounces of dough
52 ounces of sauce
12 guests are coming (not including you)
Step-by-step explanation:
13x6=78
13x4=52
78+52=130 ounces