Consider one pyramid
Side length of base = 1.5cm and its height is 1 cm
Slant height of one of the lateral faces = sqrt(1^2 + 0.75^2) = 1.25 cm
Area of one of the triangular faces = 0.5 * 1.5* 1.25 = 0.9375 cm^2
There are 8 of these so the required surface area = 8 * 0.9375
= 7.5 cm^2 Answer
Answer:
The price would be decreased by 18 bozats
Step-by-step explanation:
The following information is given in the question
x = number of kilograms of snig sold
P = Price per kilogram
And, the equation is
p = 300 - 18x
Now if an extra kilogram is sold so it should be x+1
Now the new price is
New price = 300 - 18(x + 1)
= 300 - 18x - 18
Therefore the price would be decreased by 18 bozats
Answer: 0.2551
Step-by-step explanation:
Given : The temperature reading from a thermocouple placed in a constant-temperature medium is normally distributed with mean μ, the actual temperature of the medium, and standard deviation σ.
Significance level : 
The critical z-value for 95% confidence :
(1)
Since ,
(where x be any random variable that represents the temperature reading from a thermocouple.)
Then, from (1)
(2)
Also, all readings are within 0.5° of μ,
i.e. 
i.e.
[From (2)]
i.e.
i.e.
The required standard deviation : 