To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
Answer: 2/3
Explanation: Assume that the number of smarties he picked is c.
Now, we are given that:
1- He picked 3 times as many cola bottles as smarties. This means that:
Number of cola bottles he picked = 3s
2- He picked twice as many smarties as marshmallows. This means that:
number of marshmallows he picked = 0.5s
Now to get the proportion o f cola bottles, we will divide the number of cola bottles by the total number of sweets as follows:
proportion of cola bottles =
Hope this helps :)
Answer:
Option D is correct
The initial value is 2
Step-by-step explanation:
The equation of line passes through the origin is represented by:
y = mx where m is the slope or unit rate .
Direct Proportionality says that:
if
then the equation of the form is y = kx where k is the constant of proportionality.
Given the equation: 
Then by definition:
m = 2
⇒ Slope on the line is 2.
⇒ the unit rate is 2.
Also, the constant of proportionality is 2.
Therefore, the statement which is not true for the equation y=2x represents a set of data is: The initial value is 2
<u>Answer</u>
3×(2×5)
<u>Explanation</u>
Multiplication of numbers is associative. For example,
(a×b)×c = a×(b×c)
This is also called grouping. We multiply more than 2 numbers by grouping.
For the equation given above, (3x2)x5, it can also be grouped as 3×(2×5).