Answer:
Step-by-step explanation:
245000 last year
This year 25235
(y2 - y1) / y1)*100 = your percentage change
(where y1=start value and y2=end value)
(( £25.235 - £24.500) / £24.500) * 100 = 0 %
There ain't no percentage change as there needs to be a bigger difference between the two numbers plus u should use the formula
Answer:
a) P(k≤11) = 0.021
b) P(k>23) = 0.213
c) P(11≤k≤23) = 0.777
P(11<k<23) = 0.699
d) P(15<k<25)=0.687
Step-by-step explanation:
a) What is the probability that the number of drivers will be at most 11?
We have to calculate P(k≤11)




b) What is the probability that the number of drivers will exceed 23?
We can write this as:




c) What is the probability that the number of drivers will be between 11 and 23, inclusive? What is the probability that the number of drivers will be strictly between 11 and 23?
Between 11 and 23 inclusive:

Between 11 and 23 exclusive:

d) What is the probability that the number of drivers will be within 2 standard deviations of the mean value?
The standard deviation is

Then, we have to calculate the probability of between 15 and 25 drivers approximately.


I have no idea. I'm sorry I havne'nt work on this stuff since 6th grade..
Answer:
D
Step-by-step explanation:
We calculate the z-score for each
Mathematically;
z-score = (x-mean)/SD
z1 = (1.9-2.1)/0.2 = -1
z2 = (2.3-2.1)/0.2 = 1
So the proportion we want to calculate is;
P(-1<x<1)
We use the standard score table for this ;
P(-1<x<1) = P(x<1) -P(x<-1) = 0.68269 which is approximately 68%