Answer:
a. $302
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this question, we have that:

Point in the distribution below which 2.5% of the PCE's fell.
This is the 2.5th percentile, which is X when Z has a pvalue of 0.025. So it is X when Z = -1.96.





Answer:
<h2>33</h2>
Step-by-step explanation:
Given the average low temperature by month in Nashville is represented by the function f(x)=-1.4x² + 19x +1.7, where x is the month, the average rate of change is expressed as d[f(x)]/dx = 2(1.4x) + 19
d[f(x)]/dx = 2.8x + 19
Since the number of months between March and August is 5 months and x is in months, hence we will substitute x = 5 into the resulting function to get the average rate of change from March to August as shown;
d[f(x)]/dx at x = 5
= 2.8(5)+ 19
= 14 + 19
= 33
<em>Hence the average rate of change from March to August is 33</em>
<span><span>-2-2 + 2 = 0(-2, 0)</span><span>-1-1 + 2 = 1(-1, 1)</span><span>00 + 2 = 2(0, 2)</span><span>11 + 2 = 3(1, 3)</span><span>22 + 2 = 4<span>(2, 4)</span></span></span>
Answer:
10,346.0(1.1)^x
112,096 people
Step-by-step explanation:
edg