answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
forsale [732]
1 year ago
5

Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce

Mathematics
2 answers:
Airida [17]1 year ago
8 0
To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
musickatia [10]1 year ago
5 0
$0.40 per ounce. This is because you divide 1.40 by 3 and you get 40 remainder 20. Then, 20 is the half. Thus, 20 multiply 2 is .40
You might be interested in
A scientist is studying tulips and daffodils. The scientist estimates that there are 150 tulips in the population of 600 tulips
Flauer [41]

Answer:  Last Option is correct.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Total number of tulips and daffodils = 600

Number of tulips = 150

Number of daffodils is given by

600-150\\\\=450

So, We can get the ratio of tulips to daffodils which is given by

Tulips:Daffodils\\\\150:450\\\\1:3

So, we need to choose a random sample of flowers to represent the population.

1) He can choose 50 flowers.

As there are 1:3 of tulip and daffodils flowers but if we divide 50 by 4 it will give a decimal number, so it can't represent the required thing.

2) He can choose 25 tulips and 25 daffodils

As they are divided into 1:1 so, it can't represent the 1:3 tulip to daffodils population.

3) He can choose 15 tulips and 60 daffodils

As it is divided into 1:4 inspite of 1:3.So it can't represent the required population.

4) He can choose 10 tulips and 30 daffodils.

So, Last option which states that he can choose 10 tulips and 30 daffodils as in this case the ratio of tulips to daffodils is 1:3.

Hence, Last Option is correct.

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
A worker drives a 0.500 kg spike into a rail tie with a 2.50 kg sledgeham-
Marianna [84]

Total internal energy increases by 1760 J

Step-by-step explanation:

The kinetic energy of an object is the energy possessed by the object due to its motion.

It is calculated as

KE=\frac{1}{2}mv^2

where

m is the mass of the object

v is its speed

For the hammer in this problem:

m = 2.50 kg

v = 65.0 m/s

So its kinetic energy is

KE=\frac{1}{2}(2.50)(65)^2=5281 J

Then the problem says that 1/3 of the hammer's kinetic energy is converted into internal energy: therefore, the total internal energy increases by

\frac{1}{3}KE=\frac{1}{3}(5281)=1760 J

Learn more about kinetic energy:

brainly.com/question/6536722

#LearnwithBrainly

8 0
1 year ago
Help^^^^^^^^^^^^^^^^^
Natalka [10]
Answer: choice D

----------------------------------------------

Work Shown:

I'm assuming the problem is -4*(1-x) <= -12+2x where the first term is -4 and not 4

-4*(1-x) <= -12+2x
-4*(1-x) <= -12+2x
-4+4x <= -12+2x
-4+4x-2x <= -12+2x-2x
-4+2x <= -12
-4+2x+4 <= -12+4
2x <= -8
2x/2 <= -8/2
x <= -4

To graph x <= -4, you plot a closed circle at -4. Then you shade to the left of the closed circle. This matches with choice D
6 0
1 year ago
The sequence 6, 18, 54, 162, … shows the number of pushups Kendall did each week, starting
Andrei [34K]

a) The given sequence is geometric.

b) The next term in the sequence is 486

c) The rule is: a_n=6(3)^{n-1}

The 20th week will be: a_{20}=6973568802

Step-by-step explanation:

The sequence 6, 18, 54, 162, … shows the number of push ups Kendall did each week, starting  with her first week of exercising.

Part a) Is this an arithmetic or geometric sequence?

An arithmetic sequence is one, where difference between two consecutive terms is constant.

In the given sequence 6, 18, 54, 162,

18-6 = 12

54-18= 36

<u>The difference is not constant so, the sequence is not arithmetic.</u>

A geometric sequence is one, where ratio between two consecutive terms is constant.

In the given sequence 6, 18, 54, 162,

18/6 = 3

54/18 = 3

162/54 = 3

<u>The ratio is constant so, the sequence is geometric.</u>

The given sequence is geometric.

Part b) How can you find the next number in the sequence?

We can find next number in the sequence by using formula:

a_n=a(r)^{n-1}

where a_n= nth term

a= first term

r= common ratio

The next term will be 5th term of the sequence.

Finding 5th term:

a_n=a(r)^{n-1}\\a_5=6(3)^{5-1}\\a_5=6(3)^4\\a_5=6*81\\a_5=486

So, the next term in the sequence is 486

Part c) Give the rule you would use to find the 20th week. Find the 20th week

The rule used to find 20th week would be:

a_n=6(3)^{n-1}

Here n=20

Finding 20th week

a_n=6(3)^{n-1}\\a_{20}=6(3)^{20-1}\\a_(20)=6(3)^{19}\\a_{20}=6973568802

5 0
1 year ago
Estimate <br> 72 x 362 / 0.49
andrew11 [14]

53191.8367347

thx for the points

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A study of the amount of time it takes a mechanic to rebuild the transmission for a 1992 Chevrolet Cavalier shows that the mean
    6·2 answers
  • A toy factory makes 5,000 teddy bears per day. The supervisor randomly selects 10 teddy bears from all 5,000 teddy bears and use
    9·1 answer
  • On jeopardy there are 5 monetary categories- $100 $200 $300 $400 and $500. Each of them have an equally likely chance of popping
    9·1 answer
  • What is the measure of Angle D F E?
    10·1 answer
  • Which of the following expressions represents "no more than 5"?
    10·1 answer
  • on monday, it took 3 builders 5 1/2 hours to build a wall. an identical wall needs to be built on tuesday and 5 builders are ava
    12·2 answers
  • The data in the table above was compiled by a new pet information website from a random survey of users with Basset Hounds and W
    13·1 answer
  • the cylindrical bucket contains 314 cubic inches of water. the height of the water is 4 inches. what is the radius of the bucket
    13·1 answer
  • Data berikut ialah suhu yang dicatat untuk 5 hari.
    7·1 answer
  • Ramon has 6.75 kg coffee. he wants 0.25 kg bags. how many bags does he need?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!