Answer:
The electric bill of the Leonin family was of $ 877,626.
Step-by-step explanation:
Given that the Leonin family used 90 kWh for their electric consumption for the month of August, if the power consumption costs P9.7514 per kWh, to determine how much is their electric bill, the following calculation must be performed:
9.7514 x 90 = X
877.626 = X
Thus, the electric bill of the Leonin family was of $ 877.626.
Answer:
The answer to your question is given below.
Step-by-step explanation:
To know the correct answer to the question, do the following:
√12 + √108
= 12^½ + 108^½
= 4^½ • 3^½ + 36^½ • 3^½
Factorise
3^½ (4^½ + 36^½)
Recall:
4^½ = √4 = 2
36^½ = √36 = 6
Therefore,
3^½ (4^½ + 36^½) = 3^½ (2 + 6)
= 3^½ • 8
4.509 is greater that 4.508 and less than 4.512
A day
= £9.20x7
= £64.40
6 days
£64.40x6= £386.40
The wages he has after he shared it with his mom
£386.40/7x5
= 55.20x5
= £276
£1932/£276= 7
It will take him 7 weeks to afford a car worth £1932.
We are asked to solve for:
P (sand | positive)
So, we solve this by:
P (sand | positive) = P (sand) x P (positive for sand)
P (sand | positive) = 0.26 (0.75)
P (sand | positive) = 0.195
The probability is 0.195 or 19.5%.