answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
2 years ago
5

Barry also looks into the cost of repaying an easy access loan for $1000. The up-front cost of the loan is $3 for every $20 borr

owed, plus the original $1000. How much will this loan cost Barry in interest. ​
Mathematics
1 answer:
natta225 [31]2 years ago
3 0

Answer:

Barry has to pay back $1150

Step-by-step explanation:

We can set up an equation to help solve this problem

x is the amount he has to pay back

x=1000+3(1000/20)

1000/20 lets us know how many times he borrowed 20 dollars

x=1000+3(50)

x=1000+150

x=1150

Barry has to pay back $1150

You might be interested in
Cheri took out a loan for $14,350. The loan term was 3 years and Cheri’s payments were $625.77 per month. Since Cheri had filed
melamori03 [73]

Answer:

You are correct.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Enrique earns 10 points for each question that he answers correctly on a geography test.
saul85 [17]
<h3>✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~<u>Hello There</u>!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽</h3>

➷ The equation would be y = 10x

<h3><u>✽</u></h3>

➶ Hope This Helps You

➶ Good Luck

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A sequence is defined by mc024-1.jpg, and mc024-2.jpg. What is the seventh term?
abruzzese [7]
Given data :
a₃ = 9/16
aₓ = -3/4 · aₓ₋₁
Where x is the number of terms ('x' is also written as 'n')
To find the 7th term (a₇):

We know that aₓ = -3/4 · aₓ₋₁
So,
a₃ = -3/4 · a₃₋₁
a₃ = -3/4 · a₂
9/16 = -3/4 · a₂
a₂ = 9/16 × -4/3
a₂ = -36/48
a₂ = -3/4

Again,
aₓ = -3/4 · aₓ₋₁
a₄ = -3/4 · a₄₋₁
a₄ = -3/4 · a₃
a₄ = -3/4 · 9/16
a₄ = -27/64
a₄ = -27/64

For a₅,
aₓ = -3/4 · aₓ₋₁
a₅ = -3/4 · a₅₋₁
a₅ = -3/4 · a₄
a₅ = -3/4 × -27/64
a₅ = 81/256

For a₆,
aₓ = -3/4 · aₓ₋₁
a₆ = -3/4 · a₆₋₁
a₆ = -3/4 · a₅
a₆ = -3/4 × 81/256
a₆ = -243/1024

For a₇,
aₓ = -3/4 · aₓ₋₁
a₇ = -3/4 · a₇₋₁
a₇ = -3/4 · a₆
a₇ = -3/4 × -243/1024
a₇ = 729/4096
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The sanitation department calculated that last year each city resident produced approximately 1.643 × 103 pounds of garbage. The
bija089 [108]

Given that, according to sanitation departments report; the samount of garbage produced by 1 resident = 1.643 \times 10^3pound.

Given that population of the city = 2.61 \times 10^5


Now we have to find how much garbage did the city sanitation department collect last year.

To find that we just need to multiply the garbage produced by 1 resident with the population of the city.


Total garbage collected = (2.61 \times 10^5 ) * (1.643 \times 10^3 ) pounds

Total garbage collected = (2.61*1.643) \times 10^{5+3} pounds

Total garbage collected = 4.28823 \times 10^8 pounds

Hence final answer is 4.28823 \times 10^8 pounds.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Stu hiked a trail at an average rate of 3 miles per hour. He ran back on the same trail at an average rate of 5 miles per hour.
Andrews [41]
3t = 5(3-t)
3t = 15 - 5t
3t + 5t = 15
8t = 15
t = 15/8
t = 1 7/8 

7/8 * 60 mins = 52.50 minutes

t = 1 hour and 52.5 minutes

It took Stu 1 hour and 52.5 minutes to hike the trail one way.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • choose the missing step in the given solution to the inequality −x − 3 &lt; 13 3x. −x − 3 &lt; 13 3x _______________ −4x &lt; 16
    10·1 answer
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    5·2 answers
  • In a parking lot, for every 8 cars there are 7 trucks. What is the ratio of cars to trucks?
    6·2 answers
  • A class has $90 to spend on a field trip. The field trip costs $2.50 per person and there will be 5 chaperones on the trip. One
    7·2 answers
  • An initial population of 7 chipmunks increases by 6% each year. If the function f(x) = abx models this situation, which function
    10·2 answers
  • Two poles of equal heights are standing opposite to each other on either side of a road, which is 100 meters wide .From a point
    10·2 answers
  • Overbooking is the practice of selling more items than are currently available. Overbooking is common in the travel industry; it
    8·1 answer
  • Trisha has 2 boxes of marbles. She selects a marble from each box 100 times, replacing the
    12·2 answers
  • If a is an arbitrary nonzero constant, what happens to a/b as b approaches 0
    13·1 answer
  • Carolyn has 24 bottles of shampoo, 36 tubes of hand lotion, and 60 bars of lavender soap to make gift baskets. She wants to have
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!