answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
1 year ago
13

Crane Company reports the following for the month of June.

Mathematics
1 answer:
GuDViN [60]1 year ago
8 0

Answer:

<h2>Crane Company</h2>

June Financial Reports

a) Cost of goods available for sale = $5,250

b) Moving-Average unit cost for:

i) June 1:  = $5

ii)        12:  = $4.75

iii)       15: = $4.75

iv)      23:  = $5.75

v)       27:  = $5.25

Step-by-step explanation:

a) Calculations:

Date     Explanation   Units     Unit Cost    Total Cost   Moving Average Cost

June 1 Inventory          150        $4                $600         $4.000

      12 Purchase         450          5               2,250            4.750

      15 Sale                 500          7                      3,500     4.750

     23 Purchase         400          6               2,400            5.750

     27 Sale                 420          8                      3,360     5.250

     30 Inventory           80

Cost of goods available for sale = Cost of Beginning Inventory + Cost of Purchases = $5,250 + ($600 + 2,250 + 2,400)

b) Moving-Average unit cost for:

i) June 1: Cost of goods available/Units of goods available = $5 ($600/150)

ii)        12: Cost  of goods available/Units of goods available = $4.75 ($600 + 2,250/600)

iii)       15: Cost  of goods available/Units of goods available = $4.75 ($475/100)

iv)      23: Cost of goods available/Units of goods available = $5.75 ($475 + 2,400)/500

v)       27: Cost of goods available/Units of goods available = $5.25 ($420/80)

You might be interested in
A certain organization recommends the use of passwords with the following​ format: vowel commavowel, consonant comma consonant c
zimovet [89]

The password format is = inpray93

vowel , consonant, consonant, consonant, vowel, consonant, number, number.

There are 21 consonants, 5 vowels and 10 number choices (0-9)

Since, there are 21 consonants and repetition is allowed so for 2nd, 3rd, 4th, and 6th positions 21 choices are available. For 1st and 5th positions, 5 choices  are available and for 7th and 8th position there are 10 choices (0 to 9).

Passwords are not case sensitive which means upper case and lower case letters are same.

So, the number of passwords can be =

5\times21\times21\times21\times5\times21\times10\times10

= 486202500

Part (b) question is not given. But it can be opposite to the first part i.e when the password letters are case sensitive.

This means all the letters are different.

So, number of passwords will be =

10\times42\times42\times42\times10\times42\times10\times10

= 31116960000

4 0
1 year ago
Yves bought 420 tropical fish for a museum display. He bought 6 times as many parrotfish as angelfish. How many of each type of
ohaa [14]
The answer would be d , because you have to add how many of each fish to equal up to the sum of 420 . which is x y . so the first equation is x + y = 420 . then it says he bought 6 times as many parrotfish as he did angelfish so you would have to multiply x which represents angelfish by 6 . to get the second equation of y = 6x .
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Ellie buys a mobile phone in spain for €352.50. Her brother jack buys an identical phone from japan for ¥39856. Using exchange r
Nonamiya [84]

Answer:

The answer to your question is: Japan

Step-by-step explanation:

Mobile cost in Spain = € 352.5

Mobile cost in Japan = ¥39856

Exchange rate = £1 = €1.41

                           £1 = ¥188

Cost of mobile in pounds

                       £ 1 ------------------ € 1.41

                        x  -----------------   €352.5

                       x = (352.5 x 1) / 1.41

                       x= £250

                      £1   ------------------  ¥188

                      x    ----------------- -¥ 39856

                     x = (39856 x 1) / 188

                     x = £212

Then, it was cheaper in Japan

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
A grocer has 2 kinds of tea, one that sells for $8.00 per pound and the other that sells for $6.00 per pound. How many pounds of
Brilliant_brown [7]

Answer:

35 pounds of $8.00 tea and 15 pounds of $6.00 tea

Step-by-step explanation:

Let x represent the pounds of tea of the $8 kind. 8x would represent the total cost of that type of tea. We can also say 50 - x is the pounds of tea of the $6 kind, so 6(50 - x) is the total cost of that type of tea. 50 * 7.4 represents the total cost of all the tea, and the expression 8x + 6(50 -x) would also represent the same thing. We can write this as an equation,

8x + 6(50 -x) = 50 * 7.4

simplify,

8x + 300 - 6x = 370

2x + 300 = 370

and solve.

2x = 70

x = 35

This means there is 35 pounds of the $8 kind.

We can subtract that from 50 to find,

50 - 35 = 15,

15 pounds is the amount of the $6 kind.

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Roger went shoe shopping with his cousins Derek and Kamal. Roger bought a pair of basketball shoes that cost $74.95. Derek spent
bezimeni [28]

Answer:

I'm pretty sure its $19.65

8 0
2 years ago
Other questions:
  • An angle whose measure is 92° is in standard position. In which quadrant does the terminal side of the angle fall?
    5·1 answer
  • The coordinates of the vertices of △PQR are P(1, 4) , Q(2, 2) , and R(−2, 1) . The coordinates of the vertices of △P′Q′R′ are P′
    10·1 answer
  • The average price of a gallon of orange juice from October 2013 to September 2014 can be modeled by the function f shown, where
    13·1 answer
  • The Andersons have a booth at the farmers market they set up each weekend over the summer they sell homemade apple pie for $9.75
    6·2 answers
  • There are 220 students in Year 7. 15% cycle to school. 60% are driven to school. The rest walk to school. (a) How many students
    12·2 answers
  • If ce = 7x+4, find the value of x
    7·2 answers
  • Find the nth term of this sequences<br> 20,18,16,14
    12·2 answers
  • Alice and Bob each have a certain amount of money. If Alice receives $n$ dollars from Bob, then she will have $4$ times as much
    8·1 answer
  • Yellowstone National Park has an area of about 2.22 million acres. The table shows the estimated park populations for several an
    10·1 answer
  • Explain how to graph 5 2 on the number line. A number line going from 0 to 3. There are 2 equals spaces between each number. The
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!