No, the trailer cannot hold the weight of the bricks. It is beyond the 900kg capacity of the trailer. The total weight of the bricks is 1,013.77 kilograms. The total weight was derived from getting the volume of the brick (0.051m x 0.102m x 0.203m), then multiplying the volume to the density of each brick (1.056 x 10^3m^3 x 1920kg/m^3). The weight of each brick is 2.03kg. Lastly, multiply the total number of bricks to the weight of each brick to get the total weight.
Answer:
12.5r
Step-by-step explanation:
You just add all the numbers together and then add the r at the end it’s pretty easy when you know that
we are given

we can use average rate of change formula from t=a to t=b

Here, we are given from t=1 to t=4
so, we will get formula as

now, we can plug values

now, we can simplify it

the average rate of change in the number of acres cleared for farming between t = 1 and t = 4 is 10 acres/ month.............Answer
Answer:
1 Superscript 13 and 1 Superscript 15
Step-by-step explanation:
The process of exponentiation can be mathematically written as:
a^b
where a is called the base, and b is called the exponent.
Basically it means that we have to multiply the base with itself as many times as the value of the exponent.
For example 2^4 is 2•2•2•2
Having this in mind, 1^13 and 1^15 have equivalent values, because no matter how many times we multiply 1 with itself it will always be equal to 1.
Answer:
Here we have given two catogaries as degree holder and non degree holder.
So here we have to test the hypothesis that,
H0 : p1 = p2 Vs H1 : p1 not= p2
where p1 is population proportion of degree holder.
p2 is population proportion of non degree holder.
Assume alpha = level of significance = 5% = 0.05
The test is two tailed.
Here test statistic follows standard normal distribution.
The test statistic is,
Z = (p1^ - p2^) / SE
where SE = sqrt[(p^*q^)/n1 + (p^*q^)/n2]
p1^ = x1/n1
p2^ = x2/n2
p^ = (x1+x2) / (n1+n2)
This we can done in TI_83 calculator.
steps :
STAT --> TESTS --> 6:2-PropZTest --> ENTER --> Input all the values --> select alternative "not= P2" --> ENTER --> Calculate --> ENTER
Test statistic Z = 1.60
P-value = 0.1090
P-value > alpha
Fail to reject H0 or accept H0 at 5% level of significance.
Conclusion : There is not sufficient evidence to say that the percent of correct answers is significantly different between degree holders and non-degree holders.