Answer:
a: 28 < µ < 34
Step-by-step explanation:
We need the mean, var, and standard deviation for the data set. See first attached photo for calculations for these...
We get a mean of 222/7 = 31.7143
and a sample standard deviation of: 4.3079
We can now construct our confidence interval. See the second attached photo for the construction steps.
They want a 90% confidence interval. Our sample size is 7, so since n < 30, we will use a t-score. Look up the value under the 10% area in 2 tails column, and degree of freedom is 6 (degree of freedom is always 1 less than sample size for confidence intervals when n < 30)
The t-value is: 1.943
We rounded down to the nearest person in the interval because we don't want to over estimate. It said 28.55, so more than 28 but not quite 29, so if we use 29 as the lower limit, we could over estimate. It's better to use 28 and underestimate a little when considering customer flow.
For this case we have the following equation:

From here, we clear the value of x.
We have then:

Then, we look for the value of 2x. We have then:

Answer:
The value of 2x is given by:

Answer:
So, the times the ball will be 48 feet above the ground are t = 0 and t = 2.
Step-by-step explanation:
The height h of the ball is modeled by the following equation

The problem want you to find the times the ball will be 48 feet above the ground.
It is going to be when:





We can simplify by 16t. So

It means that
16t = 0
t = 0
or
t - 2 = 0
t = 2
So, the times the ball will be 48 feet above the ground are t = 0 and t = 2.