Answer:
75.76% probability that there will be 10 or more customers at this bank in one hour.
Step-by-step explanation:
In a Poisson distribution, the probability that X represents the number of successes of a random variable is given by the following formula:

In which
x is the number of sucesses
e = 2.71828 is the Euler number
is the mean in the given interval.
A bank gets an average of 12 customers per hour.
This means that 
Find the probability that there will be 10 or more customers at this bank in one hour.
Either there are less than 10 customers, or there are 10 or more. The sum of the probabilities of these events is 1. Then

We want 
Then

In which

So












Then

75.76% probability that there will be 10 or more customers at this bank in one hour.
X=2. You use substitution to put the y=3x-5 into 6x+3y=15.
So you get 6x+3(3x-5)=15
=6x+9x-15=15
add 15 on both sides to get the x's alone and add the x's together.
6+9=15 -- 15+15=30
15x=30
30/15 =2
x=2
Answer: 15%
Step-by-step explanation:
% change = change/ actual value x 100
Change = 11 .50 - 10 = 1.5
Therefore % change = 1.5/10 x 100
= 15%
Answer:
- Decreasing
Step-by-step explanation:
im not sure of the last two but the others are for sure a no
Answer:
By the parallelogram angle theorem, opposite angles of a parallelogram are congruent. Therefore, angle T must be congruent to angle G, and angle G must be congruent to angle L. By the transitive property of congruence, angle T is congruent to angle L.
Step-by-step explanation: