Area=height times base (for some prisms including cylinders)
vcylinder=hpir²
h=height
therefor pir²=base area
vcylinder=height times aeraofbase
given
h=9
v=324pi
324pi=9(basearea)
divide both sides by 9
36pi=areabase
the area of the base is 36pi square cm (put 36 in the blank since the pi is already there)
All transportation (bus, cab, train) are all similarly likely to be selected, and 1 of them must be selected at morning and evening, so we get: P (bus) = P (cab) = P (train) = 1/3. We also have P(no cab in evening) = P(no cab at morning) = 2/3
Now, P(using cab exactly once) = P(cab at morning and no cab in the evening) + P(no cab at morning and cab in the evening)
= P(cab, no cab) + P(no cab, cab)
= 1/3 * 2/3 + 2/3 * 1/3
= 2/9 + 2/9
= 4/9
Probability that Elizabeth uses a cab only once is 4/9.
Answer:
7.5 seconds.
Step-by-step explanation:
Substitute the distace 220m in the given equation:
d = 19t + t^2
200 = 19t + t^2
t^2 + 19t - 200 = 0
t = [-19 +/- sqrt(19^2 - 4*1*-200)] / 2
t = -19 +/- sqrt(1161) / 2
t = ( -19 +/- 34.07) / 2
t = 7.535 seconds
Answer: 7345000
Step-by-step explanation:
added them both togther use calcuylators it makes everyhting easier
hope this helps and hope this is correct