Answer:
Step-by-step explanation:
im pretty sure its 35/55
because 25*2
=50+2
=55
15*2
=30+2
=35
Answer:
The solution x=1.25 represents the cost of snacks per day.
Step-by-step explanation:
Answer:
$51.06
Step-by-step explanation:
Ⓗⓘ ⓣⓗⓔⓡⓔ
Well, 925x0.023=21.275
21.275x2.4=$51.06 in total
(っ◔◡◔)っ ♥ Hope this helped! Have a great day! :) ♥
BTW, brainliest would be greatly appreciated, I only need one more before I advance, thanks!
Answer:
50.40
Step-by-step explanation:
7 hours and 20 minutes times 7= 50 hours and 40 minutes
And then you have to change it into a mixed number and it is 50.40
Answer:
Multiply by ∛2 and translate the graph to left by 4 units.
Step-by-step explanation:
The initial function given is:
y = -∛(x - 4)
The transformed function is:
y = -∛(2x - 4)
Consider the initial function.
y = -∛(x - 4)
(Represented by Black line in the graph)
Multiply the function by ∛2. The function becomes:
y = -∛(x - 4) × ∛2
y = -∛(2)(x-4)
y = -∛(2x-8)
(Represented by Red line in the graph represents this function)
Translate the graph 4 units to the left by adding 4 to the x component:
y = -∛(2x-8+4)
y= -∛(2x - 4)
(Represented by Blue line in the graph)