Hey there,
Total no. of people= 71,115
Average cost of ticket = 21.15 pounds
Total ticket income= 71,115 x 21.15
= 1,504,082.25 pounds
Hope this helps :))
~Top
<span>Answer:
Q3 represents 75%, meaning a z of ~0.67
80 - 70 is 10, so the standard deviations is ~14.9.
10 / 0.67 = 14.9
now find the z that represents a score of 90
90 - 70 is 20
20 / 14.9 = 1.34
from a z-table, a z of 1.34 represents a probability of ~90.99% meaning that there is about a 9.01% chance of getting a 90 or better.</span>
Answer:
y = -2
Step-by-step explanation:
Any asymptotes of a rational function will be described by the quotient of the numerator and denominator (excluding any remainder).

The horizontal asymptote is ...
y = -2
Answer:
3 people
Step-by-step explanation:
$51/$17 = 3 people
- We know to start with $51 dollars because that is the total price of the meal.
- We also know each meal costs $17.
- Next, ask youself what we are trying to find? We are trying to find how many people are eating.
- Therefore to find that we need to take our starting amount $51 divided by $17 because that is the cost of 1 meal.
- $51/$17 = 3 people (whole cost/individual cost = # of people)
- To check this take 3 x 17 = 51 (Now we know it is correct)
- If you would like a further explanation please let me know.
Answer:
P(L ∩ <u>O)</u> = 0.23
Step-by-step explanation:
We are going to define the probabilistic events how:
E: Flights arrive early P(E) =0.15
T: Flights arrive on time P(T) = 0.25
O: Flights are overbooked P(O) = 0.65
<u>O</u>: Flights are not overbooked
L: Flights arrive late
How 72 percent are late or not overbooked, then P(<u>O</u> ∪ L ) = 0.72
Our question is : What is the probability that the flight selected will be late and not overbooked? It means, what is P(L ∩ <u>O)</u>
This probability may be calculated how:
P(L ∩ <u>O)</u> = P(L) + P (<u>O</u>) - P(<u>O</u> ∪ L )
1 = P(L) + P(E) + P(O)
1 = P(L) + 0.15 + 0.25
P(L) = 0.6
how P(0) = 0.65, then P(<u>O</u>) = 0.35
Thus
P(L ∩ <u>O)</u> = 0.6 + 0.35 - 0.72
P(L ∩ <u>O)</u> = 0.23