answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lilit [14]
2 years ago
13

francesca wants to give one of her photographs to a friend as a gift. help her choose the photograph and determine the style and

size of the mat she can afford.
Mathematics
1 answer:
emmainna [20.7K]2 years ago
3 0

It's a photo of a bridge & it's 3x5" (inches)

You might be interested in
Ava bought some pens for $ 2 each and some pencils for $ 1 each. She bought 3 more pens than pencils and spent a total of $ 12.
Rudiy27

Answer:

Step-by-step explanation:

price of 1 pen= $ 2

price of 1 pencil= $1

total money spent= $12

Let the number of pen be a and number of pencil be b.

 2 a + b = 12   ----------------Equation 1

We have, she bought 3 more pens than pencils

  a - b = 3   ------------------  Equation 2

 Equation 1 +Equation 2,  

   2 a + b +  a - b = 12 + 3

                     3a = 15

                     a = 5

 Substituting in  equation

           5 - b = 3

               b = 2

 Number pencils Ava bought = 2

5 0
1 year ago
A bee flies at 9 feet per second directly to a flowerbed from its hive. The bee stays at the flowerbed for 13 ​minutes, and then
Usimov [2.4K]

Answer: 576 feet

Step-by-step explanation:

You have to do a little subtracting and a little interpreting to get the answer. First you must assume that the bee travels in a straight line. This is math so we can assume this is true, although thousands would disagree.

Second you must assume that because it is loaded with nectar that it travels at a slower rate (not an unreasonable assumption).

Third you have to assume that the distance there is the same distance as coming back. Again this is math. We can make this assumption.

Find the travelling time.

The bee spends 12 minutes hunting down the nectar in the flowerbed. Since it was away from the hive for a total of 16 minutes, the travelling time is

16min - 12min = 4 min

Convert the Minutes to seconds.

1 minute = 60 seconds

4 minutes = 4*60 = 240 seconds.

Find the time each way.

The total time is 240 seconds, but it is not divided evenly.

Let the time there = t

Let the time back = 240 - t

The distances are the same.

r = 6 m/s

r1 = 4 m/s

t1 = t

t2 = 240 - t

dthere = dback

d = rate * time

6 m/s *t = 4 m/s (240 - t)      Remove the brackets on the right.

6 * t = 4*240 - 4t                  Combine the like terms on the right.

6t = 960 - 4t                         Add 4t to both sides

6t + 4t = 960 - 4t + 4t          Combine

10t = 960                              Divide both sides by 10

10t/10 = 960/10                    Do the division

t = 96                                    Time going to the flower bed

Find the distance

d = ?

r = 6 m/s

t = 96 second

d = r*t

d = 6 * 96 = 576 feet Answer

5 0
1 year ago
1. Kellie and her sister Ashley are training for a marathon. Kellie ran 10 mi in 75 min. Ashley ran 15 mi in 120 min. Which stat
skad [1K]

(a) Kellie’s minutes-per-mile pace was faster than Ashley’s minutes-per-mile pace.

True

10/75 = 0.14

15/120 = 0.13

(b) Kellie ran 8 mph.

True

10 ÷ 1.15 = 8

(c) Ashley ran 12 mi in 90 min.

False

Speed = 7.5 mph

7.5 × 1.5 = 11.25 mi

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
The equation r = 6t gives the number of albums released, r, by a record label over time in years, t. If you graph this relations
GalinKa [24]
R = 6t.....subbing in (8,48).....t = 8 and r = 48
48 = 6(8)
48 = 48 (correct)

r = 6t...subbing in (13,78)...t = 13 and r = 78
78 = 6(13)
78 = 78 (correct)

so u have 2 sets of points on this line and they are (8,48) and (13,78)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Circle C is shown. Secants U W and Y W intersect at point W outside of the circle. Secant U W intersect the circle at point V an
Nookie1986 [14]
78 degrees mArc V X in the diagram
4 0
1 year ago
Other questions:
  • What is the value of x which proves that the runways are parallel? What is the measure of the larger angle?
    12·2 answers
  • If you were applying for a job and the boss said: “We have 7 employees and the average salary is $100,000,” would you hope that
    11·1 answer
  • You are creating a wedding cake for a couple. The couple has already picked out a design that they like. The cake is composed of
    15·1 answer
  • Delia went to a market to buy 4.5 pounds of sliced fruit in a container she paid with a $20 bill and a $5 bill and received $4.6
    11·1 answer
  • Nancy found that x = 1 is one solution to the quadratic equation (x + 2)2 = a. What is the value of a?
    8·2 answers
  • The area of an oil spill is doubling in size every day. At the start of the day on May 1, the oil spill covers 20 square meters.
    10·1 answer
  • The IPhone 7 costs about $220 for Apple to make, but they cost about $700 in stores. What is the markup percentage of the IPhone
    7·2 answers
  • The submarine dove 150 feet from periscope height to an elevation of 200 feet below sea level. Which point is a representation o
    5·2 answers
  • A television sports commentator wants to estimate the proportion of citizens who "follow professional football." Complete parts
    7·1 answer
  • Using calculus, it can be shown that if a ball is thrown upward with an initial velocity of 16 ft/s from the top of a building 7
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!