One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).
Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.
The unit rate is 2,86:2,50
Answer:
0.60
Step-by-step explanation:
Use binomial probability.
P = nCr pʳ qⁿ⁻ʳ
where n is the number of trials,
r is the number of successes,
p is the probability of success,
and q is the probability of failure (1−p).
The probability of a mistake on at least one page is 1 minus the probability of making no mistakes.
P(at least 1) = 1 − P(none)
P = 1 − ₁₁C₀ (0.08)⁰ (0.92)¹¹⁻⁰
P = 1 − (0.92)¹¹
P = 0.60
2 shelves will display 2 cars because if 8 shelves display 1 car then there would be missing 4 cars to display and if you display 2 cars in one shelf you will need 2 shelves
Answer:
Option A. 2
Step-by-step explanation:
To solve this problem we can write equations for each shirt color.
Let's call:
b = black shirts
g = gray shirts
w = white shirts
B = brown shirts
If you have 3 times more black shirts than gray shirts and buy 3 more black shirts then:
(i)
If you have 5 times more white shirts than gray shirts and gave a white shirt then:
(ii)
It has 2 times more gray shirts than brown camsas, then:
(iii)
It has the same amount of black and white shirts
(iv)
We want to find the number of gray shirts.
Then replace (iv) in (ii)
(v)
Now substitute (v) into (i) and clear g.

Joan has 2 gray shirts
Answer:
4,455 writing lines
Step-by-step explanation:
135 * 33= 4,455
hope this helps!!