Answer:
Step-by-step explanation:
We assume that there are 100 sour candies, Thus-
26 % of candy are grape implies that 26% of 100 candies are grape that is equal to 26
Now remaing candies that are not grape are 100-26 = 74
Based on the rule of multiplication:
P(A ∩ B) = P(A)/ P(B|A)
In the beginning, there are 26grape candies, probability of choosing first grape candy = 26C1 = 26
After the first selection, we replace the selected grape candy so there are still 100 candies in the bag P(B|A) = 100C3 = 100 x 99 x 98 x 97!/3! X 97!
= 50 x 33 x 98
So probability =1/ 50 x 33 x 98 x 26
= 1/4204200
Answer:
8861 : 9495
Step-by-step explanation:
Ratio of income in 2001 to 2003:
53,166 : 56,970
Then, you can simplify by dividing both sides by 6:
8,861 : 9,495
Can't simplify anymore, Therefore this is the answer!
8861 : 9495
Hope I helped! Have a good day :)
Answer:
y''=-1.26
Step-by-step explanation:
We are given that 
We have evaluate the second order derivative of y w.r.t. x when x=2 and y=3.
Differentiate w.r.t x
Then , we get




Again differentiate w.r.t.x
Then , we get


Using value of y'


Substitute x=2 and y=3
Then, we get 

Hence,y''=-1.26