In perspective this looks tricky but really its no ;) just follow it slowly.
110.25 is your total cost
3 is how many you bought.
So doing division 3/110.25= 36.75
CHECK: 36.75 + 36.75 + 36.75 = 110.25.
Hope this helps.
What kind of soup needs milk? I don't know any...
anyway, the amount of the liquid at the end was 2 5/8 and milk was 1 1/3 - we need to substract the amount of milk from the amount of total liquid afterwards:

bring the fraction to the same form:

substracting:

which is also the answer
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Volume of cone = 1/3 x pi x r^2 x h
where r = 5 ft and h = 16ft
Volume = 1/3 x pi x 5^2 x 16 = 400/3 π ft^3