answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karo-lina-s [1.5K]
2 years ago
6

How many solutions does the nonlinear system of equations graphed below have?

Mathematics
2 answers:
k0ka [10]2 years ago
3 0

Answer:

B) 2

Step-by-step explanation:

There are 2 points of intersection

julsineya [31]2 years ago
3 0

Answer:2

Step-by-step explanation:

Looking at the 2 points of intersections, those are your answers. Good luck Apex kids :')

You might be interested in
Gwen buys 3 identical pairs of shoes at Store a. She pays $110.25 after the discount. what is the original price of each pair?
emmasim [6.3K]
In perspective this looks tricky but really its no ;) just follow it slowly.
110.25  is your total cost 
3 is how many you bought.
So doing division 3/110.25= 36.75
CHECK: 36.75 + 36.75 + 36.75 = 110.25.
Hope this helps.
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Alan mixes 1 1/3 cups of milk with a can of condensed soup. He makes a total of 2 5/8 cups of soup. How many cups of condensed s
lions [1.4K]
What kind of soup needs milk? I don't know any...

anyway, the amount of the liquid at the end was 2 5/8 and milk was 1 1/3 - we need to substract the amount of milk from the amount of total liquid afterwards:

2 \frac{5}{8} -1 \frac{1}{3}
bring the fraction to the same form:
2 \frac{15}{24} -1 \frac{8}{24}

substracting:

1 \frac{7}{24}}

which is also the answer
7 0
1 year ago
A rare first-edition book is currently priced at $200. After one year, the price of the book is anticipated to be 1.15 times the
Ber [7]

Answer is Graph Y, NOT Graph W

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
$1.12 for 8.2 ounces? Unit Rate
Reil [10]
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
4 0
1 year ago
What is the exact volume of the cone? 80π ft³ 4003π ft³ 400π ft³ 418710π ft³ Outline of cone with a dotted line rising from midd
rodikova [14]
Volume of cone = 1/3 x pi x r^2 x h
where r = 5 ft and h = 16ft

Volume = 1/3 x pi x 5^2 x 16 = 400/3 π ft^3
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following shows the extraneous solution to the logarithmic equation below???
    10·2 answers
  • Which situation involves a conditional probability?
    12·2 answers
  • Marcus pours 12 ounces of cranberry juice into a punch bowl. He uses a container to add sprakling water to the bowl one ounce at
    13·1 answer
  • 6. Kathleen needs 240 valid signatures on a petition to get a crosswalk installed on her street. She knows
    13·1 answer
  • Consider randomly selecting a student at a large university. Let A be the event that the selected student has a Visa card, let B
    15·1 answer
  • Rita makes and sells necklaces. The materials to make each necklace cost $2.75. Last week she made 8 necklaces and wants to make
    15·1 answer
  • Nadia wants to enclose a square garden with fencing. It has an area of 141 square feet. To the nearest​ foot, how much fencing w
    14·2 answers
  • Which correctly describes the points of discontinuity of the function? Select all that apply.
    9·1 answer
  • A middle school took all of its 6th grade students on a field trip to see a play. The students filled 660 seats, which was 55% o
    11·1 answer
  • 12 pots cost $27 . what is the cost of 8 pots?​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!