Answer:
10.99%.
Step-by-step explanation:
We have been given that the Smiths bought new furniture that cost $3,298.00. The store offered them an option of putting $600 down and making equal payments of $300 a month for 10 months.
First of all, we will find amount paid by down-payments in 10 months.

Total amount paid by Smiths:
.
Now we will find amount paid in interest by subtracting initial amount from total amount.

10 months = 10/12 year =5/6 year.
Now, we will use simple interest formula to solve for interest rate.




Therefore, the annual interest rate is 10.99%.
Let the price of the tickets be 'x' and the number of tickets bought is 'y'
When the y inversely proportioned to x, the equation is
y = k/x where k is a constant
We work out the value of k by using the information y = 6 and x = 5
6 = k/5
k = 30
Hence, the maximum number of tickets when the price is $3 is
y = 30/3
y = 10 tickets
I don't understand the question you are asking sorry.
The answer is .5 because to set it up you write 4.5/9 and then n/1 so 4.5 times 1 = 4.5 then you multiply 9 times n so it would be 9n, so then you didvide 9 by both sides so n=.5 so the unit rate is 1: .5