Answer:
17
Step-by-step explanation:
If you divide 20 by 100 then multiply by 85 you get the number shes likely to make
Answer:
∂u/∂xi = i·cos(sn)
Step-by-step explanation:
For u = sin(v), the partial derivative of u with respect to xi is ...
∂u/∂xi = cos(v)·∂v/xi
In this case, v=sn, and ∂sn/∂xi = i, so the derivatives of interest are ...
∂u/∂xi = i·cos(sn)
Based on the given above, we can use the following:
Taxable income in 2005 = $500,000
Corporate income tax rate = 5%
To solve for the state income tax of RedBall Production, we
can simply get the product:
$500,000 * 5% = $25,000
Given:
discount of 25%
Hasan's equation: d - 0.25d
Bella's equation: 0.75d
d represents the original price.
0.25d represents the discount.
0.75d represents the discounted price.
Example: 1,000 is the price. d = 1,000
0.25d = 0.25(1000) = 250 this is the discount
0.75d = 0.75(1000) = 750 this is the discounted price
Hassan: d - 0.25d = 1000 - 250 = 750
Bella: 0.75d = 0.75(1000) = 750